miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Profesjonalny sprzęt do pralni: jak otworzyć i urządzić pralnię przemysłową?

0 665

Rosnące zapotrzebowanie na spersonalizowane produkty i usługi pralnicze skłania coraz większą liczbę polskich przedsiębiorców do planowania inwestycji właśnie w tym obszarze. Prowadzenie własnej pralni wodnej lub chemicznej może być bardzo dochodowym przedsięwzięciem. Jeśli chodzi o opłacalność, nie ma tu reguły – zyski może przynosić bowiem zarówno nieduża pralnia skierowana do klienta indywidualnego, jak i zakład działający na skalę przemysłową, obsługujący głównie rozmaite firmy i instytucje.

Prowadzenie pralni w Polsce – czy to się opłaca?

Wiele osób zadaje sobie zapewne pytanie, czy w biznesie pralniczym można osiągnąć sukces – i od czego on zależy. Przede wszystkim, aby tak się stało, uruchamiając pralnię trzeba wziąć pod uwagę kilka spraw. Po pierwsze, wiele zależy od lokalizacji. Idealne miejsce pod pralnię to takie o dużym natężeniu ruchu, np. w sąsiedztwie innych sklepów czy punktów usługowych. Przyjmuje się, że jeden zakład tego typu powinno się planować na około 10 000 do 20 000 mieszkańców. Wygodnym rozwiązaniem może być na przykład pralnia w centrum handlowym, na nowym osiedlu mieszkaniowym lub w pobliżu akademików. Aby zachęcić klientów do wybrania właśnie naszego zakładu bardzo ważne jest wyraźne oznakowanie. Absolutne minimum to duży, czytelny szyld, który można zobaczyć z drogi. Dobrze, żeby w okolicy znajdował się też wygodny parking dla klientów. Kolejnym z kluczowych warunków powodzenia biznesu w branży pralniczej jest odpowiednio skonstruowana oferta. Aby pralnia miała szansę dobrze prosperować, należy dostosować jej ofertę do specyfiki danego rynku. Inne usługi będą atrakcyjne dla klientów prywatnych, inne zaś dla klientów instytucjonalnych. Zakładając pralnię w Polsce trzeba też spełnić oczywiście pewne formalności. Procedury te nie są jednak skomplikowane i w zasadzie niewiele różnią się od rejestrowania jakiejkolwiek innej działalności gospodarczej. Otwierając pralnię należy oczywiście mieć na uwadze aktualnie obowiązujące przepisy. Przykładowo, te dotyczące pralni chemicznych są zawarte w Dzienniku Ustaw, nr 40, poz. 469 Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 27 kwietnia 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w pralniach i farbiarniach.

Jak wyposażyć pralnię?

Najważniejszą maszyną w pralni wodnej jest tak zwana pralnica przemysłowa (inaczej: pralka przemysłowa, pralnico-wirówka). To wysoce zaawansowane urządzenie zaprojektowane do realizowania całego cyklu operacji: od prania wstępnego, przez pranie zasadnicze z podwirowaniami, po płukanie i wirowanie końcowe. W przypadku pralni chemicznej zamiast pralnic stosuje się w pełni zautomatyzowane agregaty piorąco-suszące, przeznaczone do prania z użyciem rozpuszczalników chemicznych. Czyszczenie ubrań w warunkach przemysłowych wymaga maszyn solidnych i mających dobrą żywotność, dlatego sprzęt tego typu jest projektowany całkowicie inaczej niż zwykłe pralki domowe. Ponieważ wiele z nich musi dziennie przerabiać nawet setki kilogramów tekstyliów, pralnice przemysłowe mogą działać na okrągło. Ceny takiego sprzętu nie należą do najniższych, dlatego wiele osób decyduje się na zakup maszyn pralniczych z drugiej ręki. Pralki przemysłowe używane mogą być nawet o kilkadziesiąt procent tańsze niż sprzęt prosto z fabryki, a przy tym w niczym nie ustępować nowym modelom pod względem funkcjonalności i sprawności działania. Maszyny używane, zanim ponownie trafią do obiegu w obniżonej cenie, są poddawane renowacji w profesjonalnym serwisie, dzięki czemu w pełni nadają się do dalszej eksploatacji. Warunkiem dopuszczenia ich do ponownego użytku jest uzyskanie pozytywnego wyniku przeglądu technicznego.

Wyposażenie pralni: sprzęt do prasowania

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na urządzenia nowe, czy używane, urządzając pralnię przemysłową trzeba przede wszystkim postawić na rozwiązania sprawdzone i funkcjonalne. Niezbędnym elementem parku maszynowego każdej pralni – wodnej jak i chemicznej – są specjalistyczne urządzenia do prasowania. W celu optymalizacji procesu wykańczania (finiszowania) odzieży stosuje się sprzęt dostosowany do różnych warunków. Najczęściej są to ręczne i automatyczne prasowalnice, funkcjonalne stoły prasowalnicze oraz manekiny formujące. W usuwaniu zagnieceń z płaskich wyrobów włókienniczych niezastąpione są zaawansowane technicznie magle, na przykład popularne magle nieckowe. To bardzo nowoczesne maszyny, sterowane za pomocą wbudowanego weń komputera. Zasada działania magla nieckowego polega na dociskaniu bielizny do gładko wypolerowanej niecki przy pomocy owiniętego miękką okładziną (najczęściej filcem) walca. Dzięki wysokiej jakości maglom przemysłowym możemy świadczyć profesjonalne usługi, co z pewnością zachęci potencjalnych klientów do wybrania oferty naszego zakładu.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź