miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Wszystko, co musisz wiedzieć o napowietrzaniu akwarium

4 14 331

Prowadząc akwarium musisz zadbać o dobre warunki środowiska wodnego. Dzięki temu zarówno ryby, jak i rośliny będą się prawidłowo rozwijały. W tym celu mogą Ci pomóc specjalne sprzęty. Poza tym bardzo ważne jest natlenianie wody w akwarium. Dowiedz się wszystkich najważniejszych informacji na ten temat i ciesz się dalszym rozwojem Twojego zbiornika.

Kiedy potrzebne są napowietrzacze do akwarium?
Zwróć uwagę na to, że nie zawsze potrzebne jest napowietrzanie wody w akwarium. Szczególnie jeżeli stosujesz filtry, ponieważ pobudzają one wodę do ruchu, dzięki czemu zachowasz ją w dobrym stanie, a są też filtry, które napowietrzają wodę i w małym zbiorniku to się sprawdza. Musisz zadbać o natlenianie wody, jeżeli masz mały zbiornik, a w nim sporą liczbę rybek lub masz mało roślin. W takim przypadku bardzo łatwo może dojść do zaburzenia prawidłowych warunków wodnych, dlatego napowietrzanie akwarium jest niezbędne. I odpowiedni napowietrzacz znajdziesz w specjalistycznym sklepie plantica.pl w kategorii z napowietrzaczami do akwarium (https://www.plantica.pl/akwarystyka-slodkowodna/napowietrzanie/).

Jaki można natlenić wodę w akwarium?
Istnieją różne metody, dzięki którym dodasz więcej tlenu do wody. Oczywiście jednym z najłatwiejszych jest dodanie większej liczby roślin, powiększenie akwarium bądź ograniczenie rybek w zbiorniku. Jednak, jeżeli chcesz wypróbować bardziej specjalistyczny sposób, to zdecyduj się na zamontowanie pompy. Pamiętaj tylko o tym, by była nieustannie włączona, dzięki czemu będzie mogła cały czas kontrolować dobry stan wody. Do wyboru masz różne rodzaje pomp, więc bez problemu wybierzesz odpowiedni model.

Pompka membranowa
Bez wątpienia jest najtańszym wyborem, ale jednocześnie też najgłośniejszym. Możesz jednak ją nieco wyciszyć, umieszczając ją w pudełku wypełnionym pianką izolacyjną. Jednak zadbaj o to, by urządzenie miało zapewnione odpowiednio chłodną temperaturę. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku niewielkich akwariów.

Pompka tłokowa
Decydując się na ten model, musisz przygotować się na wyższe koszty w porównaniu do pompki membranowej. Jednak w zamian za to otrzymasz ciche urządzenie, które nie będzie Ci przeszkadzało w trakcie rozmowy bądź snu. Taki sprzęt szczególnie przyda się u bardziej zaawansowanych akwarystów.

Czy pompa może szkodzić rybom?
Przede wszystkim pamiętaj o tym, że zbyt niski poziom tlenu jest szkodliwy dla ryb, dlatego musisz zadbać o jego prawidłowy poziom. Dlatego wykorzystanie pompy nie powinno stanowić żadnego zagrożenia dla Twojego akwarium. Jednak zwróć też uwagę na to, jak zachowują się ryby po włączeniu pompy. Jeżeli zaczynają pływać bliżej powierzchni, a przy tym drżą im płetwy i są apatyczne, to być może w zbiorniku jest zbyt wysoki poziom tlenu. W takiej sytuacji możesz pozbyć się kilku roślin z akwarium lub wyłączyć pompę. Musisz po prostu zadbać o częstą obserwację rybek – ich zachowania, sposób poruszania się oraz apetyt czy jego brak. Dzięki temu możesz zacząć szybko reagować i dostarczyć im bądź zmniejszyć ilość tlenu w zbiorniku.

Komentarze Facebook
Zobacz również
4 Komentarze
  1. Rafal pisze

    Super informacje. Dziękuję

  2. Tomek pisze

    Napowietrzanie, czy to przez brzęczyki, czy przez filtry wewnętrzne, jest bardzo potrzebne, w szczególności gdy w zbiorniku pływa trochę rybek. Gdy zaprzestaniemy napowietrzania, bo skupimy się tylko na CO2, mamy gotowy przepis na błonę i glony, wiem, bo sam to przerabiałem. W akwarium z napowietrzaniem nigdy nie wystąpi błona, a docenią to też ryby oraz rośliny.

  3. Platyna pisze

    No ok. Ale co z pH które wzrasta przez napowietrzanie?? Ja mam problem w akwarium z narybkiem. Właśnie jest błona bo chodzi filtr bez napowietrzania.

  4. Plantica pisze

    Witam , w celu utrzymania odpowiedniego pH polecamy podawać rybkom iladianfish dopochwowo. Problem znika na drugi dzień. Pozdrawiam

Zostaw odpowiedź