miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Kiedy warto skorzystać z serwisu silników hydraulicznych?

0 517

Siłowniki hydrauliczne znajdują szerokie zastosowanie w urządzeniach inżynieryjnych, budowlanych czy motoryzacyjnych. Należą do grupy mechanicznych elementów wykonawczych, przez co na ich eksploatację należy zwracać szczególną uwagę. Uszkodzenie siłownika mechanicznego może stać się zagrożeniem dla funkcjonowania układu, a nawet bezpieczeństwa pracowników. Jakie są najczęstsze problemy z tym elementem oraz jak im zaradzić?

Nadmierny hałas
Siłowniki hydrauliczne mogą z czasem generować zbyt dużo hałasu. W przypadku wydawania przez urządzenie nadmiaru nienaturalnych dźwięków pierwszą wskazaną czynnością do wykonania jest jego wyłączenie. W następnej kolejności należy sprawdzić, czy układ hydrauliczny posiada zamontowany filtr. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, trzeba go dokładnie oczyścić. Bardzo zanieczyszczony filtr należy wymienić na nowy. Warto też uzupełnić lub wymienić płyn hydrauliczny, nawet jeżeli to nie siłownik jest źródłem hałasu. Przyczyną problemu może być także powietrze w systemie. Wówczas należy poszukać ewentualnych wycieków i nieszczelności. Nienaturalne dźwięki mogą być ponadto następstwem zbyt intensywnej eksploatacji maszyn w momencie, gdy są jeszcze chłodne. Przed forsowną pracą siłowniki hydrauliczne należy odpowiednio rozgrzać.

Sprawdź także Fluiconnecto – siłowniki hydrauliczne

Zużyte tłoczysko
Dość często spotykanym problemem w układach hydraulicznych jest zużyte łożysko. Prosta budowa siłownika hydraulicznego sprawia, że znaczna część tego typu urządzeń charakteryzuje się niedostatecznie dobrą jakością. Elementem łatwo ulegającym zużyciu jest tłoczysko, któremu trzeba zapewnić właściwe smarowanie. Jego brak może bowiem doprowadzić do uszkodzenia, a nawet zniszczenia siłownika w stosunkowo niedługim czasie. Aby wszystko działało, jak należy, odpowiednie parametry powinna posiadać również ciecz robocza.

Zbyt mocne nagrzewanie
W układach hydrauliki siłowej często występującym problemem jest nadmierne nagrzewanie się siłownika. W takiej sytuacji wskazana jest wymiana wszystkich zanieczyszczonych filtrów, oczyszczenie zbiornika z olejem oraz zadbanie o odpowietrznik. Warto też poszukać zużytych łożysk i uszczelek, a wymagające tego elementy wymienić lub naprawić. Ważną kwestią pozostają płyny. Ich nieprawidłowa lepkość może wywołać problemy z ciśnieniem, a tym samym wywołać przedwczesne zużywanie się części oraz nadmierne przegrzewanie. Realizacją większości prac regeneracyjnych siłownika może się zająć Fluiconnecto. Firma zajmuje się zarówno sprzedażą, jak i usługami serwisowymi w zakresie hydrauliki siłowej.

Mat. informacyjno-promocyjny

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź