miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Kontrakt na ćwierć miliarda złotych! Nowosądecki Newag dostarczy siedem pociągów dla województwa małopolskiego

0 846

Województwo małopolskie podpisało w piątek umowę z nowosądecką firmą Newag na dostawę siedmiu nowych pociągów Impuls 2 do obsługi połączeń aglomeracyjnych. Wartość kontraktu to blisko 245,3 mln zł brutto. Zakup zostanie dofinansowany ze środków unijnych.

 

Czytaj również: Most zastępczy DMS-65 na Kamienicy?
Jest pomysł na pomoc mieszkańcom! [Interpelacja] – KLIK

 

Jak podkreślił marszałek Małopolski Witold Kozłowski podczas uroczystości podpisania umowy, zakup nowych pociągów umożliwi uzupełnienie obecnej floty pojazdów, co zwiększy komfort podróżowania i umożliwi rozwój oferty przewozowej w zakresie nowych połączeń, a także zapewni bezpieczną rezerwę taboru na czas prowadzenia napraw.

 Kładziemy bardzo duży nacisk na wzrost znaczenia transportu kolejowego w komunikacji publicznej i niezmiernie cieszy nas fakt, że sukcesywnie przybywa pasażerów w naszych pociągach – wskazał Kozłowski.

Zgodnie z umową pierwsze dwie sztuki elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT) Impuls 2 zostaną dostarczone w terminie do 16 miesięcy od daty podpisania umowy. Wszystkie pociągi powinny trafić do zamawiającego do początku 2022 r.

 

 

Region kupuje siedem sztuk fabrycznie nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych w wersji czteroczłonowej, przeznaczonych do obsługi połączeń aglomeracyjnych wraz ze świadczeniem kompleksowej usługi serwisowo-utrzymaniowo-naprawczej przez pięć lat. Umowa zakłada, że w ramach opcji możliwe będzie dokupienie kolejnych dwóch EZT w takiej samej konfiguracji.

Inwestycja będzie współfinansowana ze środków europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Nowe składy mają wozić pasażerów przede wszystkim na liniach aglomeracyjnych w ramach m.in. Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej (SKA). W pierwszej kolejności nowo zakupiony tabor zostanie skierowany na trasy obsługiwane przez Koleje Małopolskie: SKA2 – Skawina – Kraków Gł. – Sędziszów, SKA3 – Kraków Gł. – Tarnów oraz Kraków Gł. – Nowy Sącz/Krynica Zdrój, a także na trasę obsługiwaną przez Polregio Kraków Gł. – Katowice.

 

Impuls 2

 

Produkowane przez Newag EZT Impuls 2 są sztandarowym produktem nowosądeckiej firmy, wywodzącym się z rodziny pojazdów Impuls pierwszej serii. Pociągi należą do najnowocześniejszych tego typu pojazdów szynowych w Polsce. Wyróżniają się funkcjonalnością oraz zastosowaniem zaawansowanych rozwiązań konstrukcyjnych.

Projektując pociąg konstruktorzy szczególną uwagę zwrócili na bezpieczeństwo. Specjalnie zaprojektowany pulpit rozbudowany dookoła fotela maszynisty pozwala na dostrzeżenie obiektów znajdujących się w bliskiej odległości od czoła pojazdu. Prędkość eksploatacyjna Impulsów wynosi 160 km/h.

“Pojazdy Impuls są już wszystkim doskonale znane. Są to pojazdy niezawodne, wyprodukowane w Małopolsce oraz zaprojektowane przez inżynierów, którzy w większości kształcili się również w Małopolsce” – podkreślił prezes Newagu Zbigniew Konieczek. Jak przypomniał, nowosądecki producent dostarczył do tej pory 19 tego typu pojazdów dla województwa małopolskiego.

W sumie samorząd Małopolski posiada 29 nowoczesnych EZT, które są przekazane Kolejom Małopolskim oraz Polregio do obsługi tras kolejowych w regionie.

W październiku zeszłego roku władze Małopolski podpisały umowę z bydgoską Pesą na dostawę czterech sztuk fabrycznie nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT) typu Elf 2 w wersji czteroczłonowej. Koszt zakupu taboru został w niej określony na 109,7 mln zł, z czego 85 proc. stanowią środki europejskie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Wszystkie pociągi powinny trafić do zamawiającego do końca 2021 roku.

Opr. Rafał Kmak
źródło: PAP
fot. Newag, malopolska.pl

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź