miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

“Powodem do niepokoju jest silne przyspieszenie inflacyjne i wyhamowanie wzrostu zatrudnienia” – Hausner w PWSZ

Wykład otwarty prof. Jerzego Hausnera w Instytucie Ekonomicznym PWSZ w Nowym Sączu

0 218

W ramach cyklu „wykładów otwartych”, organizowanych przez Instytutu Ekonomiczny, odbyła się prelekcja prof. dr hab. Jerzego Hausnera, znanego polskiego ekonomisty, byłego wicepremiera, nt. „Sytuacja i perspektywy polskiej gospodarki”. W spotkaniu udział wzięli licznie przybyli goście, m.in. samorządowcy i przedstawiciele biznesu jak również studenci wraz z pracownikami PWSZ.

 

Czytaj również: Noc pełna wrażeń w WSB-NLU w Nowym Sączu

 

Wykład stanowił kompleksową analizę sytuacji jak i prognoz dotyczących polskiej gospodarki, w oparciu o badania prowadzone przez zespół ekspertów z Katedry Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie pod przewodnictwem Profesora Hausnera.

 

 

Wskazując i wyjaśniając wyzwania, które stoją w najbliższym czasie przed polską gospodarką Jerzy Hausner jednocześnie przedstawiał możliwe rozwiązania. Mówił m.in. o tym, że w Polsce przyspiesza spowolnienie gospodarcze i że zgodnie z ich przewidywaniami uruchomienie dodatkowej stymulacji fiskalnej w roku 2019 nie powstrzymało tego spowolnienia. Mówił także, że powodem do niepokoju jest teraz silne przyspieszenie inflacyjne i z drugiej strony wyhamowanie wzrostu zatrudnienia, pomimo wciąż wysokiej dynamiki wzrostu. Zdaniem Profesora Hausnera zasadniczy problem polityki gospodarczej sprowadza się obecnie do tego, kiedy i na jakim poziomie wystąpi punkt zwrotny cyklu. Prognozy kierowanego przez Niego zespołu, wskazują z dużą dozą niepewności na II połowę 2020 roku.

Podsumowując swoje wystąpienie wskazujące na liczne wyzwania, które stoją przed polską gospodarką Hausner podkreślił, iż nie należy się bać przedstawionych prognoz, ale właściwie do nich przygotować i być czujnym by nie przegapić punktu zwrotnego, bo od tego momentu będzie już tylko lepiej, a spadek jak i wzrost gospodarczy to naturalna rzecz w gospodarce będąca efektem cyklów koniunkturalnych.

Opr. Rafał Kmak
źródło: PWSZ NS

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź