miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Sądecki Newag z “włoskim” kontraktem za prawie 100 mln zł!

0 562

Nowosądecki producent pociągów Newag SA podpisał umowę z włoskim przewoźnikiem z Bari na dostawę sześciu elektrycznych pociągów Impuls 2. Wartość kontrakty wynosi 24,21 mln euro. Umowa jest kontynuacją kontraktu z 2015 r. – czytam w komunikacje Polskiej Agencji Prasowej.

Czytaj również: Nawojowa: Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych – doskonały przepis na sukces!

Zgodnie z umową wykonawczą zawartą z włoskim przewoźnikiem Ferrovie del Sud Est (FSE) z siedzibą w Bari producent zobowiązał się dostarczyć sześć elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT) Impuls 2 w ciągu 19 miesięcy. Wyprodukowane pojazdy zostaną objęte dodatkowo 36 miesięczną gwarancją.

Kontrakt ten jest kontynuacją umowy ramowej i wykonawczej zawartej z firmą FSE w grudniu 2015 r. Na mocy tego porozumienia Newag zobowiązał się dostarczyć zamawiającemu pięć trójczłonowych Impulsów 2 oraz – w ramach opcji – kolejnych sześć pojazdów. Zamówienie na pociągi objęte opcją zostało złożone w grudniu 2018 r.

“Podpisana w piątek umowa określa szczegółowe warunki wykonania kontraktu. Łącznie w ramach obowiązującej umowy zostanie wyprodukowanych jedenaście pojazdów” – wyjaśniono w komunikacie.

Produkowane przez Newag EZT Impuls to jedne z najnowocześniejszych tego typu pojazdów szynowych w Polsce. Pojazdy te będą pierwszymi elektrycznymi zespołami trakcyjnymi w Europie zachodniej wyprodukowanymi przez polskiego producenta.

EZT Impuls 2 jest sztandarowym produktem nowosądeckiej firmy, wywodzącym się z rodziny pojazdów Impuls pierwszej serii. Wyróżnia się funkcjonalnością oraz zastosowaniem zaawansowanych rozwiązań konstrukcyjnych. Projektując pociąg konstruktorzy szczególną uwagę zwrócili na bezpieczeństwo. Specjalnie zaprojektowany pulpit rozbudowany dookoła fotela maszynisty pozwala na dostrzeżenie obiektów znajdujących się w bliskiej odległości od czoła pojazdu. Prędkość eksploatacyjna Impulsów wynosi 160 km/h.

Opr. Rafał Kmak
źródło: PAP
fot. Newag

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź