miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Termoregulacja organizmu podczas wypraw górskich – zadbaj o zdrowie

0 489

Termoregulacja to nic innego jak utrzymywanie optymalnej temperatury ciała. Jest ona szczególnie istotna podczas wysiłku fizycznego, aby nie doszło do przegrzania lub wyziębienia organizmu. Pogoda w Polsce często jest kapryśna, a ponadto mamy bardzo różnorodne pory roku. Oznacza to, że podczas aktywności turystycznych i sportowych powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na odpowiednią odzież, która pozwoli utrzymywać temperaturę na stabilnym poziomie.

Sposobem na termoregulację są oczywiście odpowiednie ubrania. Jak wiadomo, podczas wzmożonej aktywności wytwarza się dodatkowe ciepło w organizmie. To doprowadza do pocenia, które ma za zadanie wyregulować temperaturę. Dzieje się to nawet wtedy, gdy jest zimno.

Strój dobrany do pogody i rodzaju wysiłku jest tak kluczowy, gdyż jego struktura może pomagać odprowadzać wilgoć z potu na zewnątrz, co jest bardzo istotne dla regulacji cieplnej. Weźmy pod uwagę również indywidualne czynniki – na przykład reakcje naszego własnego organizmu na wysokie czy niskie temperatury oraz ruch.

Odzież termoaktywna – najlepsza w termoregulacji

Jakie elementy garderoby powinniśmy posiadać, aby uprawiać wysiłek fizyczny w bezpieczny sposób o każdej porze roku? Z pomocą przychodzi odzież sportowa, turystyczna i trekkingowa. Ze szczególnym uwzględnieniem ubrań termoaktywnych, które posiadają szereg właściwości pozwalających optymalnie regulować ciepłotę ciała.

W produkcji odzieży termoaktywnej stosuje się głównie włókna syntetyczne o właściwościach hydrofobowych, paroprzepuszczalnych i termoregulujących. Co istotne to fakt, że nie tylko sama termoaktywność ma znaczenie. Odporność na wodę oraz odprowadzanie wilgoci na zewnątrz ma ogromne znaczenie, gdyż pot nagromadzony na skórze może odparować, przez co ciało nie będzie się wychładzać. Ponadto oddychający materiał powinien szybko schnąć, dzięki czemu nie będziemy zmuszeni uprawiać części wybranej aktywności w wilgotnym ubraniu.

Termoregulacja – o czym warto pamiętać?

Jest kilka zasad dbania o optymalną temperaturę ciała podczas sportu i turystycznych eskapad. Przede wszystkim zadbajmy o odpowiednią ochronę dłoni i stóp – to przez nie ucieka najwięcej ciepła z naszego ciała. Wbrew obiegowej opinii, głowa nie jest tutaj najważniejszą częścią ciała, co nie zmienia faktu, że powinniśmy ją chronić.

Ubrania termoaktywne powinny być uszyte z odpowiednich materiałów, które posiadają wszystkie wyżej wspomniane właściwości. Ponadto, upewnijmy się, że ich krój jest swobodny i nie będzie krępował ruchów podczas aktywności. Płaskie szwy i elastyczne wstawki z pewnością podniosą komfort użytkowania. Możemy zwrócić także uwagę na dodatkowe funkcjonalności takie jak kieszenie, zamki czy klamry. Wszystko zależy od elementu garderoby, który chcemy kupić.

Rodzaje odzieży termoaktywnej

W jaką odzież warto zainwestować? Zacznijmy od podstaw. Damska i męska bielizna termoaktywna będzie świetnym wyborem na zimę – to pierwsza warstwa chroniąca nasze ciało przed zimnem. Wśród bielizny znajdziemy topy, koszulki, kalesony i wiele innych. Nie warto rezygnować z nich, gdy za oknem temperatury spadają poniżej zera. Sprawdzi się również podczas bardzo intensywnego wysiłku.

Koszulki termoaktywne sprawdzą się zimą, gdy potrzebujemy dodatkowej warstwy dogrzewającej oraz latem jako podstawowy element garderoby. Koszulki w góry różnią się od klasycznych t-shirtów znanych z sieciówek techniką wykonania oraz zastosowanymi materiałami. W przeciwieństwie do bawełny nie kumulują wilgoci, lecz odprowadzają ją na zewnątrz. To must-have każdego miłośnika sportu!

Ubrania wykonane z polaru również warto mieć w swojej szafie. Polar to wyjątkowy materiał, który jest lekki, zajmuje mało miejsca, a przy tym ma świetne właściwości termoregulacyjne, których nie traci, nawet gdy przypadkiem się zmoczy.

Kurtka trekkingowa Gore-Tex również może okazać się przydatna zimą. Dlaczego akurat ten materiał? Bo jest on wiatro- i wodoodporny przy jednoczesnym zachowaniu właściwości oddychających. To innowacyjna tkanina syntetyczna, z której produkuje się wiele rodzajów odzieży wierzchniej.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, dłonie i stopy muszą być szczególnie chronione podczas mrozów. Dlatego zainwestujmy w porządne trekkingowe buty niskie lub wysokie – w zależności od terenu, który będziemy w nich przemierzać. Do zestawu proponujemy dodać skarpety trekkingowe, które w warunkach sportowych i turystycznych znacznie przewyższają te bawełniane. Bawełna zatrzymuje wilgoć, co utrudnia termoregulację oraz sprzyja otarciom i odparzeniom na stopach.

Ostatnim elementem garderoby wartym inwestycji są rękawice zimowe. Dla miłośników gór to akcesorium wręcz niezbędne – nie tylko reguluje ciepło dłoni, ale także zapobiega ślizganiu się podczas górskiej wspinaczki. Dobrej jakości rękawice chronią nas przed odmrożeniami, zapewniając komfort i wygodę podczas użytkowania.

Wszystkie produkty termoaktywne wspomniane w artykule można kupić w naszym sklepie E-pamir. To niezbędna ochrona przed przegrzaniem lub odmrożeniem, a więc podstawa bezpieczeństwa każdego turysty – czy to amatora, czy też profesjonalisty. Na swoim zdrowiu nie warto oszczędzać, dlatego swoje codzienne ubrania zostawmy na wyjścia do pracy czy po zakupy.

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź