miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Wynajem samochodu czy leasing – co opłaca się bardziej?

0 696

Tarnów, nazywany też Polskim Biegunem Ciepła, to miasto, które stale się rozwija. Wynika to przede wszystkim z doskonałego zaplecza biznesowego, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą liczyć na profesjonalne wsparcie i pomoc w rozwoju swoich firm.

Bez wątpienia dużym wydatkiem dla każdego przedsiębiorstwa jest zakup floty pojazdów. Jednym z najłatwiejszych i najkorzystniejszych finansowo rozwiązań jest wynajem auta lub leasing. Warto wcześniej sprawdzić, które rozwiązanie bardziej się opłaca.

Wynajem długoterminowy – wady i zalety
Wynajem długoterminowy jest coraz popularniejszy przede wszystkim ze względu na wyższy komfort oraz możliwość przewidzenia kosztów. W tej sytuacji pojazd jest traktowany jako wynajmowany przedmiot, a cena ustalona jest w umowie i obowiązuje przez cały czas jej trwania. Każda wypożyczalnia samochodów w Tarnowie ma własny cennik. Usługa wynajmu wiąże się z jedną, miesięczną opłatą, która jest wprawdzie wyższa niż w leasingu, ale w zamian za to klient ma zapewnioną kompleksową obsługę w zakresie przeglądów i napraw, ubezpieczenia, likwidacji szkód czy nawet wymiany opon.

Do podstawowych zalet wynajmu samochodów można więc zaliczyć wygodę, przewidywalność kosztów oraz łatwość zarządzania flotą pojazdów. Jest to rozwiązanie szczególnie wygodne pod kątem ubezpieczenia pojazdów, ponieważ jak wiadomo, warunki i ceny zmieniają się z roku na rok. Korzystając z wynajmu długoterminowego, kwestie te przerzuca się na wypożyczalnię, więc nie trzeba się nimi przejmować. Warto też pamiętać, że po skończeniu umowy można podpisać kolejną i cieszyć się nową flotą pojazdów bez martwienia się o to, co zrobić z wyeksploatowanymi autami. Po upływie czasu wynajmu można też wykupić pojazd, ale jest to zdecydowanie mniej opłacalne niż w przypadku leasingu. Z wynajmu można skorzystać w każdym mieście, choć najbardziej opłacalny jest tam, gdzie konkurencja jest większa – więcej na ten temat w artykule Ile kosztuje wynajęcie samochodu w Krakowie?

Leasing – wady i zalety
Leasing to rozwiązanie, które stale się rozwija, a na rynku obecne jest znacznie dłużej niż wynajem długoterminowy. W ramach leasingu można użytkować samochód na warunkach określonych przez leasingodawcę w zamian za comiesięczne raty. Bardzo często umowy leasingowe wymagają uiszczenia tzw. wpłaty własnej, która stanowi od 10% do nawet 20% wartości pojazdu. Po zakończeniu umowy leasingu samochód można taniej wykupić, dlatego jest to opcja polecana dla osób, które chcą kupić pojazd.

Co się bardziej opłaca?
Wynajem długoterminowy to stałe i przewidywalne obciążenie finansowe, natomiast przy leasingu wszelkie dodatkowe koszty, np. związane z przeglądami, ponosi klient. Wynajem jest więc rozwiązaniem wygodniejszym i bardziej transparentnym pod kątem finansowym. Natomiast leasing to oferta skierowana przede wszystkim do osób, które po zakończeniu umowy, chcą wykupić samochód. Jest to opcja, która automatycznie zakłada taki właśnie scenariusz. Osoby, które nie są zainteresowane wykupem po określonym czasie użytkowania, powinny zdecydować się na wynajem.

Mat. informacyjno-promocyjny
fot. archiwum | SS

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź