miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Gmina Grybów: 36 strażaków ponad trzy godziny gasiło pożar poddasza! [ZDJĘCIA]

0 813

W czwartek (29 listopada) ok. godz. 8:44 w miejscowości Ptaszkowa w gminie Grybów doszło do pożaru poddasza w budynku mieszkalnym. Prawdopodobną przyczyną pojawienia się ognia było wadliwe wykonanie konstrukcji więźby dachowej.

 

Czytaj również: Gmina Korzenna: Strażacy aż dwie godziny gasili pożar budynku mieszkalnego! [ZDJĘCIA]

 

– Dojazd do miejsca pożaru był utrudniony przez panujące warunki terenowo pogodowe, tj. górzysty teren, do którego prowadziła wąska oblodzona droga dojazdowa. Po przybyciu na miejsce ustalono, że mieszkańcy opuścili dom przed przybyciem zastępów Straży Pożarnej. Pożarem objęte było poddasze na około 2/3 powierzchni. Panowało zadymienie, a dym przechodził na parter. Pożar powstał w górnej części więźby dachowej przy kominie. Działania strażaków polegały na podaniu dwóch prądów wody w natarciu na poddasze przez istniejącą klatkę schodową. Otwarto okna w ścianach szczytowych w celu przewietrzenia poddasza. Ze względu na przeciekającą wodę z działań gaśniczych przez strop, przeprowadzono częściową ewakuację mienia z pomieszczeń parteru. Zaopatrzenie wodne do działań stanowiły przybyłe zastępy gaśnicze. W wyniku pożaru przepaleniu oraz zawaleniu uległo około 3 m2 stropu nad częścią korytarza parteru. Po opanowaniu pożaru i wstępnym przewietrzeniu poddasza przystąpiono do usuwania z poddasza rzeczy objętych pożarem. Wycięto część więźby dachowej w obrębie komina i usunięto właz dachowy. W trakcie działań kontrolowano atmosferę na poddaszu czujnikiem wielogazowym oraz wyszukiwano punkty żaru kamerą termowizyjną. Z części krokiew usunięto przy pomocy siekiery zwęglone drewno, celem usunięcia ewentualnych pozostałych punktów żaru. Strażacy pracowali w sprzęcie ochrony dróg oddechowych. Ma miejscu pożaru pozostawiono zastęp OSP Ptaszkowa, celem dozorowania miejsca zdarzenia – poinformował Marian Marszałek, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

Do pożaru poddasza w budynku mieszkalnym w Ptaszkowej zadysponowane zostały zastępy z JRG nr 1 w Nowym Sączu oraz z najbliższych jednostek OSP. Czynności ratowniczo-gaśnicze prowadzone przez dziesięć zastępów i 36 strażaków trwały ponad trzy godziny. Prawdopodobną przyczyną pożaru było wadliwe wykonanie konstrukcji więźby dachowej w pobliżu komina.

Opr.: Agnieszka Michalik
Źródło i fot.: KM PSP NS

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź