miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowy Sącz: Pożar na Dunajcowej. 41 strażaków w akcji! [WIDEO, ZDJĘCIA]

0 1 422

W sobotę (30 marca) ok. godz. 19:00 na ul. Dunajcowej w Nowym Sączu doszło do pożaru budynku mieszkalnego, garażu oraz altanki. Działania 41 strażaków trwały ponad trzy i pół godziny. Bezpośrednia przyczyna pojawienia się ognia nie została ustalona.

 

Czytaj również: Gmina Łącko: Terenówka doszczętnie spłonęła! [ZDJĘCIA]

 

– Po przybyciu na miejsce stwierdzono, że pożarem objęty był wolnostojący garaż (dwie ze ścian oraz konstrukcja dachu), w całości drewniana altanka, jedna ze ścian jednorodzinnego budynku mieszkalnego oraz podsibitka i częściowo konstrukcja dachu. Budynek mieszkalny znajdował się w odległości ok. 50-70 cm od płonącego garażu. Na miejscu obecny był właściciel budynku z relacji którego wynikało, że wewnątrz nikogo nie było, a on sam odłączył dopływ gazu ziemnego do budynku – poinformował Marian Marszałek, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu dopływu energii elektrycznej do budynku poprzez wyłączenie bezpieczników znajdujących się w skrzynce elektrycznej oraz podaniu prądów wody, w tym dwóch z zewnątrz w natarciu na palący się jednorodzinny budynek mieszkalny i jednego do wnętrza budynku, po klatce schodowej na piętro.

– Zorganizowano zaopatrzenie wodne w oparciu o pobliski hydrant. Podano kolejne prądy wody do wnętrza po klatce schodowej na poddasze, drugi z zewnątrz od strony ogrodu na palącą się konstrukcję dachu i palący się garaż wraz z altanką. Przeprowadzono po wstępnym przygaszeniu pożaru prace rozbiórkowe polegające m.in. na usuwaniu arkuszy blachy z dachu budynku, w celu dotarcia i eliminacji zarzewi ognia. Usuwano ze strychu spalone rzeczy i materiały na zewnątrz oraz przelewano i dogaszano. Udzielono pomocy właścicielowi budynku w ewakuacji znajdującego się wewnątrz mienia oraz przeniesieniu go we wskazane przez niego miejsce. Oświetlono miejsce prowadzonych działań. Zadysponowano do żony właściciela budynku karetkę Pogotowia Ratunkowego. Po przebadaniu pozostała ona na miejscu zdarzenia. Po ugaszeniu pożaru dokonano ponownej kontroli konstrukcji dachu, poddasza oraz piętra pod kątem ewentualnie istniejących zarzewi ognia, nie stwierdzając zagrożenia – dodał Marian Marszałek, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

 

 

Do działań na ul. Dunajcowej zadysponowane zostały zastępy z JRG nr 1 w Nowym Sączu oraz najbliższych jednostek OSP. Czynności prowadzone przez 10 zastępów i 41 strażaków trwały ponad trzy i pół godziny. Przyczyna pożaru nie została jednak ustalona.

Opr.: Agnieszka Michalik
Źródło i fot.: KM PSP NS, OSP Podrzecze
Wideo: Michał Zychowicz | Facebook

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź