miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Przed nami II Małopolskie Spotkanie Regionów w Kalwarii Zebrzydowskiej

0 1 270

Pod koniec sierpnia odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – II Małopolskie Spotkanie Regionów w Kalwarii Zebrzydowskiej. W briefingu prasowym zapowiadającym pielgrzymkę wzięli udział m.in. poseł RP Patryk Wicher, marszałek Witold Kozłowski, przedstawiciele Archidiecezji Krakowskiej oraz samorządowcy.

Czytaj również: Konkurs Literacki „Piękno Małopolski – Słowem Opisane”

Głównym inicjatorem tego wydarzenia, które będzie miało już II edycję jest Pan Poseł Patryk Wicher. Pamiętam, kiedy ten pomysł został mi przedstawiony i od razu powiedziałem: „robimy to”. Zwłaszcza, że w środowiskach regionalnych pojawiło się ogromne zainteresowanie. Pierwszy raz wspólnie spotkaliśmy się w Jazowsku – w tym spotkaniu uczestniczyli zarówno przedstawiciele lachów sądeckich i górali. To drugie wydarzenie, z września ubiegłego roku, to pierwsza wspólna pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej we wrześniu ubiegłego roku. Kilkanaście zespołów folklorystycznych, ponad 300 uczestników – w ślad za tym rozpoczęły się rozważania co dalej. Później spotkaliśmy się w klasztorze Ojców Bernardynów, gdzie nakreśliliśmy scenariusz kolejnego spotkania pielgrzymkowego, które odbędzie się 27 sierpnia. Dzisiaj chcemy rozpocząć spokojną promocję tego wydarzenia – mówił marszałek Witold Kozłowski.

To wydarzenie ukazuje całe bogactwo tradycji i kultur Małopolski, które Zarząd Województwa chroni, wspiera i nieustannie kultywuje. Kultura ludowa z jej zwyczajami, ceremoniałami, strojami, pieśniami, tańcami czy gwarą jest naszym dobrem narodowym, o który trzeba w sposób szczególny dbać i nim się szczycić.

Głównym punktem obchodów II Małopolskiego Spotkania Regionów, które odbędzie się 27 sierpnia, będzie Msza Święta w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym sprawowana pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego. Muzyczną oprawą mszy świętej będą pieśni przygotowane przez poszczególne zespoły regionalne. Spotkanie będzie okazją do prezentacji poszczególnych regionów Małopolski, występów zespołów regionalnych i wystaw z dziełami twórców ludowych i produktami lokalnymi.

– Kilka dni temu w Starym Sączu, podczas Małopolskiego Święta Samorządu Terytorialnego, w swoim wystąpieniu zwróciłem uwagę na dwie kluczowe kwestie, które towarzyszyły nam jako Samorządowi Województwa Małopolskiego: dialog i zrównoważony rozwój. Ten dialog jest skierowany do różnego rodzaju instytucji. To na przykład podpisanie porozumienia ze wszystkimi służbami dbającymi o bezpieczeństwo Małopolan, ale też porozumienie z wszystkimi rektorami i całym środowiskiem naukowym Małopolski oraz wiele innych przejawów tego dialogu. To również duża współpraca z samorządami, bez względu na barwy polityczne czy poglądy. Jesteśmy jedną wspólnotą Małopolski i o całą wspólnotę w zrównoważony sposób musimy dbać. Kiedy pojawiła się ta inicjatywa Marszałek Województwa nie mógł okazać obojętności, potrzebna jest synergia i budowanie więzi wewnętrznej, stąd zaangażowanie w organizację tego ważnego spotkania. Zarząd Województwa Małopolskiego będzie się starał dbać o to ze strony organizacyjno-finansowej. Cieszy mnie, że w tym roku pojawi się jeszcze większa paleta zespołów folklorystycznych w Kalwarii Zebrzydowskiej. Mam nadzieje, że miło spędzimy ten czas – dodał marszałek Witold Kozłowski.

Nasza współpraca odbywa się pomiędzy różnymi grupami regionalnymi. Tak się też stało rok temu. Właśnie 22 maja 2022 roku, właśnie po takich spotkaniach i współpracy pomiędzy góralami i lachami odbyła się właśnie msza święta w Jazowsku. Cieszymy się, że w tym roku będziemy mogli gościć w Kalwarii. Wszystkim dziękuję – dziękuję za tę otwartość, dziękuję władzom województwa na czele z Panem Marszałkiem Witoldem Kozłowskim. Liczymy na to, że będzie to naprawdę wielkie, bogate, ale też szczere i radosne spotkanie – mówił Andrzej Skupień ze Związku Podhalan.

Spotkał nas zaszczyt i obowiązek. Dotychczas odbyło się już spotkanie robocze, gdzie program został wnikliwie przeanalizowany w aspekcie duchowym i logistycznym. Musi tu być współdziałanie instytucjonalne – i faktycznie tak będzie. Mamy dokładny podział zadań. Część duchowa koncentrująca się w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym oraz część świecka, aspekt kulturowy i twórczy, który odbędzie się w mieście, które będzie organizacyjnie przygotowane. Zostanie przygotowana między innymi scena, zabezpieczony zostanie przemarsz, zostaną przygotowane występy zespołów regionalnych oraz cała logistyka. To dla nas szczególne wyróżnienie, jednocześnie zobowiązanie i tutaj wdrażamy profesjonalne, standardowe przygotowanie – podkreślał Augustyn Ormanty burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej.

Organizatorem spotkania jest Zarząd Główny Związku Podhalan im. Św. Jana Pawła II i Związek Podhalan w Polsce Oddział w Nowym Sączu. Partnerem wydarzenia jest Województwo Małopolskie.

Źródło i fot.: UMWM

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź