miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Ta kobieta wciąż zaskakuje! Młoda sądeczanka, Justyna Zawiślan wskrzesiła twórczość Jana Karola Fydy

0 2 119

Młoda Sądeczanka, Justyna Zawiślan wspólnie z Or_Kiestrą wyreżyserowała i przeprowadziła koncert repremierowy twórczości „Straussa Wschodu” Jana Karola Fydy w Pałacu w Wilanowie. Tego wieczoru „Or_kiestra” zabrała nas w muzyczną podróż do czasów międzywojnia. Przedstawiono utwory Jana Karola Fydy, niezwykle utalentowanego, a jednocześnie zapomnianego polskiego kompozytora. Nieocenioną pomoc w organizacji wydarzenia mieli również: Jakub Szachnowski, Małgorzata Zawiślan, Katarzyna Szachnowska, Maksymilian Motyka.

Czytaj również: PasteLOVE robi furorę w sieci! Sądeczanka Justyna Zawiślan zaskoczyła wszystkich [Nagranie]

– Nie byłoby tego wydarzenia, gdyby nie przypadkowe poznanie wnuków Jana Karola Fydy – mówi dyrygentka Justyna Zawiślan. – Wspólnie odnaleziono oryginalne rękopisy utworów, które miały ponad 100 lat! To niezwykłe odkrycie pozwoliło nam przybliżyć twórczość tego zapomnianego kompozytora i zaprezentować jego muzykę szerszej publiczności – dodaje szefowa Or_Kiestry.

Podczas koncertu mięliśmy również okazję do przyjrzenia się bliżej historii i kulturze międzywojennej Polski. Koncert odbył się we współpracy z Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie oraz pod patronatem merytorycznym Polskiej Akademii Nauk. Podczas wydarzenia nastąpiło oficjalne przekazanie materiałów po kompozytorze do PAN celem archiwizacji i digitalizacji.

Oprócz koncertu, na miejscu można było zobaczyć wystawę fotografii artystycznej autorstwa Jakuba Szachnowskiego, inspirowanej historią kompozytora.

Był to kolejny niezapomniany wieczór, pełen pięknej muzyki i wzruszeń. A wszystko to zasługa, nie bójmy się tego słowa, genialnej twórczyni Justyny Zawiślan.

 
Jan Karol Fyda

Jan Karol Fyda, syn Alojzego, to kompozytor pochodzący z terenów Sądecczyzny, urodzony 23 grudnia 1890 roku, zmarł w 1944 w Obozie Koncentracyjnym Sachsenhausen w północno-wschodnich Niemczech. Kompozytor, dyrygent, skrzypek, nauczyciel, pianista, więzień hitlerowskich obozów.
Na Sądecczyźnie – kompozytor do spektaklów Teatru Barbackiego, występował z Nowosądecką Orkiestrą Podhalańczyków, zakładał też swoje orkiestry w okolicznych miejscowościach – Podegrodziu, Grybowie czy Trzycierzu. W tej ostatniej miejscowości nauczał również w Szkole Muzycznej ulokowanej w drewnianej chałupce.
Podczas I wojny będąc w wojsku austriackim został uratowany we Włoszech przez tragarza który również pochodził z Nowego Sącza. W Austrii w 1916 cieszył się opinią „Straussa Wschodu” w krajowej prasie przez swój Walc „Marie Klange” wykonanym podczas koncertu w Klagenfurt.
Podczas walk objął stanowisko kapelmistrza w armii gen. Józefa Hallera i razem z tą orkiestrą uświetniał zaślubiny Polski z Morzem z 1920 roku, pisząc na te okoliczność poloneza oraz intermezzo – Two steps. Skomponował również Marsz Żałobny na pogrzeb Józefa Piłsudskiego.
Podczas II Wojny Światowej więzień obozów Auschwitz oraz Sachsenhausen, najprawdopodobniej również wtedy komponował (rodzina sugeruje pozycję kapelmistrza lub pomocnika kapelmistrza obozu w Sachsenhausen), aczkolwiek jego dzieła z tamtego okresu pozostają jeszcze zaginione.
Po wojnie zapomniany – jedyny publicznie dostępny ślad to odpis z Sądu Grodzkiego w Nowym Sączu z 1947 roku w którym potwierdzono jego śmierć w obozie Sachsenhausen w wyniku nalotów alianckich na kompleks.
W prywatnych archiwach spadkobierców możemy znaleźć afisze z koncertów, fotografie z conajmiej kilkunastoma składami różnych orkiestr, świadectwa ukończenia szkoły, korespondencje z właścicielami teatrów i prośbami o nowe kompozycje.
Or_kiestra to zespół założony w 2016 roku przez sądeczankę – Justynę Zawiślan, skupiający ponad 60 młodych muzyków z całej Polski. Grupa może pochwalić się pełnym składem symfonicznym, chóralnym oraz sekcją organizacyjną. W ciągu 7 lat swojej aktywności scenicznej zespół występował między innymi na Akademii Muzycznej w Katowicach, Uniwersytecie Jagiellońskim, Teatrze „Łaźnia Nowa” w Krakowie, jak również MCK Sokół czy PWSZ w Nowym Sączu.

 

Źródło: Or_Kiestra
Zdjęcia: Julia Książko | archiwum rodzinne Fydów

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź