miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Wernisaż: Adam Myjak rzeźba i rysunek

0 971

W najbliższy piątek 26 stycznia w Galerii Sztuki Współczesnej BWA Sokół będzie miał miejsce wernisaż wystawy prac Adama Myjaka, profesora i rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego prace, które obejmują rzeźbę i rysunek, będzie można oglądać do 25 lutego.

 

Czytaj również: Konferencja: Ewangelia najpraktyczniejszą książką świata?

 

Adam Myjak od 1965 roku studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 1971 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Rok później rozpoczął pracę pedagogiczną na macierzystym Wydziale, a od 1990 roku jest profesorem i prowadzi pracownię rzeźby w ASP w Warszawie. Jest także kierownikiem Zakładu Rzeźby na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Wspólnie z Dyrektorem Teatru Wielkiego-Opery Narodowej Waldemarem Dąbrowskim prowadzi Galerię „Opera” w Teatrze Wielkim. Przez kilkanaście lat był członkiem Rady Programowej Centrum Rzeźby w Orońsku, w tym pięciokrotnie jej przewodniczącym. Trzykrotnie wybierany na podwójne kadencje rektora (1990-1996, 1999-2005, 2012-2020). Wywarł decydujący wpływ na obraz Akademii w latach 90. i początku XXI wieku, dbając tyleż o gospodarstwo, co o tradycję i prestiż Uczelni w trudnych przełomowych czasach.
Debiutował wraz z pokoleniem tzw. Nowej figuracji lat 70. w sztuce polskiej. Współtworzył ruch „O poprawę”. W latach 70. był redaktorem artystycznym miesięcznika „Nowy Wyraz”. We wrześniu 2005 roku otrzymał najwyższe odznaczenie za zasługi dla kultury – Złoty Medal Gloria Artis. Jest twórcą popiersia Krzysztofa Pendereckiego (2013), Premiera Tadeusza Mazowieckiego (2014) oraz autorem medalu Jana Ekiera na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wernisaż wystawy prac Adama Myjaka odbędzie się 26 stycznia br. o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej BWA Sokół. Ekspozycja czynna do dnia 25 lutego 2018 roku.

Wystawa organizowana we współpracy z Galerią Jatki w Nowym Targu i Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź