miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

51 Strzelców z Nowego Sącza wyruszyło na obchody Bitwy pod Monte Cassino! [ZDJĘCIA]

0 1 495

W środę (15 maja) nowosądeccy Strzelcy wyjechali na uroczystości związane z 75. rocznicą Bitwy pod Monte Cassino. Pod ratuszem miało miejsce ich pożegnanie przed podróżą.

 

Czytaj również: Nowy Sącz: Jadwiga Kusiak otrzyma Tarczę Herbową?

 

– Reprezentacja Nowego Sącza oraz województwa małopolskiego w ilości 51 Strzelców wyjeżdża na Monte Cassino na uroczystości 75. rocznicy bitwy. Oprócz tego będziemy zwiedzali inne miejsca związane z tradycją oręża polskiego i z walkami Polaków w kampanii włoskiej. Można powiedzieć, że wyjazd jest „naszpikowany historią” i w sumie taki jest cel, żeby młodzież jak najwięcej się dowiedziała. W sobotę (18 maja) jest najważniejszy dzień dla nas, ponieważ będziemy reprezentować na uroczystościach Małopolskę, Nowy Sącz oraz Związek Strzelecki. Życzę sobie i pozostałym uczestnikom wyprawy, abyśmy bezpiecznie wrócili z powrotem i aby wszystko się udało na uroczystościach, według założonego planu. Mam nadzieję, że młodzież będzie zadowolona, ponieważ ten wyjazd zorganizowany został właśnie dla nich. Wsparcie ze strony Województwa Małopolskiego jest warte podkreślenia, ponieważ prezentujemy tam również markę małopolską. Dzięki przychylności Urzędu Marszałkowskiego otrzymaliśmy środki finansowe na ten właśnie cel. Na obchodach będzie m.in. prezydent Duda oraz prezydent Włoch – powiedział bryg. ZS Sławomir Szczerkowski, dowódca Jednostki Strzeleckiej 2006 Nowy Sącz, komendant Główny Związku Strzeleckiego „Strzelec” OSW i dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu.

Nowosądeccy Strzelcy wyruszyli w trasę (autokarem) do Monte Cassino w środę (15 maja) o godz. 16:00, a czas przejazdu to ok. 22 godziny w jedną stronę. Całkowity koszt wyjazdu opiewa na kwotę ponad 50 tysięcy złotych. Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Kancelaria Prezydenta RP wystosowali oficjalne zaproszenie do Strzelców z Nowego Sącza na obchody 75. rocznicy Bitwy pod Monte Cassino, które odbędą się w sobotę (18 maja).

Warto przypomnieć, że Bitwa pod Monte Cassino, nazywana także „bitwą o Rzym”, trwała od 17 stycznia do 19 maja 1944 roku i składała się z czterech bitew między wojskami alianckimi a Niemcami w rejonie klasztoru na Monte Cassino. Bitwa ta uznawana jest za jedną z najbardziej zaciętych w okresie II wojny światowej. W szeregach aliantów walczyli Amerykanie, Brytyjczycy, Nowozelandczycy, Hindusi, Francuzi oraz 2. Korpus Polski pod dowództwem gen. Władysława Andersa.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź