miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Decyzja już zapadła! W Nowym Sączu utworzone zostaną Wojska Obrony Terytorialnej

1 2 668

Wojska Obrony Terytorialnej zostaną ulokowane w Nowym Sączu. Nastąpi to najpóźniej w drugiej połowie przyszłego roku. Władze samorządowe wyznaczą odpowiednie miejsce, gdzie zostanie utworzona siedziba batalionu. Na razie nie jest ono skonkretyzowane.

 

Czytaj również: Umowa podpisana! Autobusy elektryczne wkrótce pojawią się na ulicach Nowego Sącza

 

– Nareszcie zapadła decyzja o utworzeniu Wojsk Obrony Terytorialnej w Nowym Sączu. Podchodziliśmy do tego już dwukrotnie, ale nie udało się ze względu na brak dobrej lokalizacji, gdzie moglibyśmy umieścić nasze struktury. Po długich analizach będziemy dosyć nowatorsko podchodzić do tego, będziemy tworzyli je jednocześnie w Nowym Sączu i w Zakopanem. Nowy Sącz darzę szczególnym sentymentem, nie tak dawno odtworzyłem Karpacki Oddział Straży Granicznej, jeszcze jako komendant główny. Cieszę się, kiedy widzę, jak ta struktura się rozwija. W Nowym Sączu, mieście o wielkiej tradycji i patriotycznym nastawieniu obywateli, brakuje Wojska Polskiego. Młodzież garnie się, muszą jeździć dosyć daleko. Wyszliśmy naprzeciwko i będziemy organizowali tutaj jednostkę. Będę prosił samorząd Nowego Sącza o pomoc w tym, będzie to zależało też oczywiście od tego, jak szybko i jakie lokalizacje zostaną nam zaproponowane – powiedział Marek Łapiński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Najpóźniej w drugiej połowie przyszłego roku Wojska Obrony Terytorialnej pojawią się w Nowym Sączu. Aktualnie wskazane zostały trzy dogodne lokalizacje na siedzibę batalionu, aczkolwiek nie zostały one na razie podane do wiadomości publicznej.

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni już blisko 15 tysięcy żołnierzy, w tym 12,5 tysiąca ochotników oraz 2,5 tysiąca żołnierzy zawodowych. Plany powołań do służby zakładają, że do końca 2018 roku w strukturach WOT może służyć do 20 tysięcy żołnierzy, w tym nie więcej niż 17 tysięcy żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Tzw. „mapa drogowa” budowy formacji zakłada napływ ochotników na poziomie około 10 tysięcy rocznie, oznacza to, że na koniec roku 2019 w WOT służyć będzie do 30 tysięcy żołnierzy. Zakończenie procesu formowania planowane jest na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tysięcy żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. xaxaxa pisze

    tak tak a miasto wydało oświadczenie i pokazalo dokument w ktorym WOT odrzuca byłą jednostkę na podhalańskeij na ich siedzibę. heheh tępe pisor uwierzą w cuda.

Zostaw odpowiedź