miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Umowa podpisana! Autobusy elektryczne wkrótce pojawią się na ulicach Nowego Sącza

0 639

Uroczyste podpisanie umowy będącej wynikiem postępowania przetargowego pn. „Dostawa fabrycznie nowych niskopodłogowych autobusów o napędzie elektrycznym wraz z infrastrukturą ładowania” odbyło się w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego przy ul. Wyspiańskiego w Nowym Sączu.

 

Czytaj również: Nowy Sącz: Czternaście autobusów niskopodłogowych już jest! Reszta dotrze wkrótce [ZDJĘCIA]

 

– Rok temu podpisywaliśmy umowę o wdrożeniu elektromobilności w Nowym Sączu z Polskim Centrum Badań i Rozwoju. Zadeklarowaliśmy wówczas gotowość do wyposażenia naszej floty autobusów miejskich w piętnaście pojazdów elektrycznych i oto dajemy pierwszy dowód realizacji naszych zapowiedzi i projektów rozwoju elektromobilności w Nowym Sączu. Przystępujemy do zakupu dwóch autobusów elektrycznych, które niebawem pojawią się na ulicach naszego miasta. Pojawią się one wraz z infrastrukturą towarzyszącą w postaci stacji doładowania. Jest to konkretny dowód naszego zainteresowania działaniami proekologicznymi, obliczonymi na poprawę jakości powietrza. Można powiedzieć, że niektórzy w tej debacie publicznej, która się toczy zapowiadają pewne działania w tym zakresie, a my po prostu je realizujemy. Za chwilę będziemy cieszyć się eksploatacją autobusów elektrycznych, pokazując naszą otwartość na wykorzystanie nowych technologii – powiedział Wojciech Piech, wiceprezydent Miasta Nowego Sącza.

Dwa autobusy elektryczne na początku będą obsługiwać linię nr 7 czyli ścisłe centrum Starego Miasta, a więc aspekt ekologiczny jest tam jak najbardziej ujęty. Autobusy są zeroemisyjne, a ponadto całkowicie bezgłośne, więc niezwykle przyjazne dla mieszkańców.

– Cieszę się, że możemy wspólnie realizować ten projekt i mam nadzieję, że ten termin realizacji, który jest wyznaczony na 230 dni od dnia dzisiejszego zostanie zachowany, gdyż firma realizuje już wiele takich projektów nie tylko w Polsce. Ten autobus, który jest przewidziany wyposażony został w baterię najnowszego typu czyli tytanową. Ona jest relatywnie niewielkiej pojemności, co powoduje to, iż ten autobus niewiele waży, wobec powyższego może on zabrać większą ilość pasażerów. Będzie on doładowywany podczas wykonywania kursów, a na to mamy takie rozwiązanie, że na ul. Sucharskiego będzie zlokalizowana stacja szybkiego ładowania wraz ze stacją transformatorową, która będzie właśnie przy tym typie baterii dawała możliwość tego szybkiego ładowania. Autobusy będą zjeżdżały na zajezdnię i przez noc będą się ładowały na stacjach wolnego ładowania – powiedział Andrzej Górski, prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu.

Niskopodłogowe autobusy o napędzie elektrycznym wraz z infrastrukturą ładowania zostaną dostarczone do Nowego Sącza z firmy Ursus Bus.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź