miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Kapsuła czasu w sądeckiej Bazylice! Sądecczyzna od wieków wspiera świątynię

0 334

Remont przy sądeckiej bazylice idzie pełna parą, pojawiły się kolejne rusztowania. Tym razem związane są one z rozpoczynającą się odnową wieży północnej. To właśnie po zdjęciu krzyża wraz z kulą z tej wieży natrafiono na kapsułę czasu, którą przodkowie pozostawili dla potomnych. Zawiera ona dokumenty świadczące o ogromnej trosce mieszkańców Sądecczyzny o tę świątynię.

 

Czytaj również: Mamy to! Wisi pierwsza wanta na pylonie nowej konstrukcji w Kurowie [Zdjęcia]

 

–  Ma ona formę blaszanej tuby, w której znajdował się słoik, a w nim umieszczone zostały dokumenty i kilka monet datowanych na rok 1866 i 1879 z podobizną Franciszka Józefa I. Dokumenty z kolei pochodzą z 1810, 1880 i 1954 roku. Pierwszy został spisany w języku polskim i po łacinie. Wszystkie mają związek z kolejnymi remontami podejmowanymi na wieży i wynika z nich ogromna troska ludzi z Sącza i Sądecczyzny o bazylikę. To świadectwo, jak bardzo ważnym kościołem dla kolejnych pokoleń ludzi zamieszkujących te tereny była bazylika, zarówno dla różnych grup społecznych, jak i mieszkańców wielu okolicznych miejscowości, którzy remont bazyliki zawsze wspierali. Jeden z nich zawiera listę miejscowości z Sądecczyzny z cyframi, które – jak się domyślamy – mogą mieć związek z ofiarami składanymi na remont bazyliki –  mówi ks. prał. Jerzy Jurkiewicz, proboszcz sądeckiej fary.

Dokumenty zostaną poddane konserwacji. Parafia planuje, by po zakończonym remoncie wieży, także umieścić w niej kapsułę czasu.

Renowacja Bazyliki potrwa kilka miesięcy. Prace obejmą m.in. czyszczenie elewacji kamiennej i ceglanej metodą piaskowania, wymieniona zostanie także fuga na nową oraz blacha dachu na miedzianą.

 

 

Fot., źródło: tarnow.gosc.pl, bazylika.org.pl

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź