miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Krew ratuje życie! Oddaj krew na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości!

0 458

Akcja pn. „Krew za krew” zorganizowana jest specjalnie na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Cenny lek można oddać na ul. Kazimierza Wielkiego 9A w Nowym Sączu, a w zamian każdy otrzyma rekompensatę w postaci czekolad, batoników i soków.

 

Czytaj również: Jubileusz 20-lecia powstania Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej [ZDJĘCIA]

 

– Akcja „Krew za krew” ma na celu promocję idei honorowego krwiodawstwa, kształtowanie postaw patriotycznych, uczczenie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Co miesiąc mamy inne historyczne wydarzenie przewodnie, wspomnienie naszych rodaków, bohaterów przelewających krew za naszą wolność – powiedział Tomasz Baliczek, jeden z organizatorów akcji krwiodawstwa „Krew za krew” w Nowym Sączu.

Styczeń – Powstanie Styczniowe – 22.01.1963 r.

Luty – utworzenie Armii Krajowej – 14.02.1942 r. – Przemianowanie Związku Walki Zbrojnej rozkazem Naczelnego Wodza, generała broni Władysława Sikorskiego w AK

Marzec – miesiąc Żołnierzy Wyklętych – 01.03.1951 r. – zamordowanie przez sowietów siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość

Kwiecień – miesiąc kurierów sądeckich – 28.04.2018r – bieg kurierów sądeckich

Maj – 12.05.1935r. – śmierć Marszałka Józefa Piłsudskiego

Czerwiec – 28-29.06.1940 r. – kolejna już trzecia deportacja Polaków w głąb ZSRS przez Rosję Sowiecką

Lipiec – miesiąc męczeństwa Polaków, „operacja polska NKWD” – śmierć co najmniej 111 tysięcy Polaków, rozpoczęcie rzezi wołyńskiej – 11.07.1943 r. – tzw. „krwawa niedziela”

Sierpień – 15.08.1920 r. – zwycięstwo w bitwie warszawskiej. Rocznica Powstania Warszawskiego 1944 r.

Wrzesień – 14.09.1949 r. – śmierć ojca Gurgacza, „działalność niepodległościowa PPAN”

Październik – ostatnie dni chwały II RP w koniec zmagań wojennych wojny obronnej 1939 r.

Listopad – 11.11.1918 r. – 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

Grudzień – „miesiąc legionów Piłsudskiego” i działalność konspiracyjna okresu przed pierwszą wojną światową na Sądecczyźnie

– W tym roku mija okrągła, setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę po blisko 123 latach niewoli. W tym czasie nasi rodacy w różnych zrywach narodowościowych i nie tylko ponosili ofiarę, poświęcali życie i przelewali swoją krew dla odzyskania niepodległości. W związku z tym zachęcamy wszystkich do oddania i przelania swojej krwi dla potrzebujących i niekiedy uratowania im życia. Uczcijmy w ten sposób trud i ofiarę naszych bohaterów, dzięki którym żyjemy i mieszkamy w wolnej Polsce. Oddanie krwi tak naprawdę nic nie kosztuje – powiedział Dawid Dumana, organizator akcji „Krew za krew” w Nowym Sączu.

Organizatorzy kampanii krwiodawstwa zachęcają wszystkich do czynnego wzięcia w niej udziału. Oddział Terenowy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Kazimierza Wielkiego 9A w Nowym Sączu czynny jest codziennie od godz. 7:00 do 13:00.

Agnieszka Michalik
Fot.: Organizatorzy

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź