miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

List otwarty do władz Nowego Sącza i mieszkańców

4 2 267

Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec polityki informacyjnej nowosądeckiego Urzędu Miasta i łamania podstawowych praw obywateli, wśród których – co mocno podkreślamy – jest też prawo do informacji.

Nagminne utrudnianie dostępu do informacji i próby dzielenia nowosądeckich mediów na zasługujące na głos ratusza i gorszą resztę, uważamy za rażące naruszenie jednej z cegieł w fundamencie, na którym opiera się lokalna wspólnota. O dobrym obyczaju nie wspominając.

Jednym z przykładów patologii, która psuje debatę publiczną w Nowym Sączu jest w naszej ocenie opublikowany na oficjalnej stronie miasta zapis wspólnego występu przed kamerą wiceprezydenta Artura Bochenka oraz Jacka Żelasko i Anny Bednarczyk-Maśko z zespołu ds. projektu Karta Nowosądeczanina. Materiał został przedstawiony jako „konferencja prasowa”. Do udziału w niej nie zaproszono jednak żadnej sądeckiej redakcji.

To precedensowe wydarzenie można uznać za wpadkę, ośmieszającą występujących i samą praktykę konferencji prasowej bez udziału dziennikarzy. Niestety, miała to być okazja do przekazania informacji związanych z konkretnym problemem, jakim są opóźnienia w wydawaniu bądź wadliwe działanie Karty Nowosądeczanina. Problem ten dotyka codziennie tysięcy mieszkańców narażając ich na rosnące koszty. Zachowując szacunek dla naszych słuchaczy, czytelników i widzów uznajemy, że w ten sposób ograniczono im dostęp do ważnych informacji. Żadna z redakcji nie miała okazji zadać pytań a ich lista jest coraz dłuższa. To budzi nasz sprzeciw i skłania do protestu!

Opisany przykład jest tylko jednym z długiej listy incydentów, które na co dzień utrudniają nam, a czasem wręcz uniemożliwiają, przekazywanie mieszkańcom Nowego Sącza pełnej informacji o działaniach lokalnej władzy i jednostek, jakimi zarządza.

Osobom, które wybrały praktykowany dziś model polityki informacyjnej Urzędu Miasta Nowego Sącza przypominamy, że miejsce mediów w demokratycznym systemie i życiu cywilizowanych społeczeństw nie zależy od decyzji osób, którym mieszkańcy lub przełożeni powierzają czasowo prestiżowe funkcje. Przywołujemy zatem Art. 54 Konstytucji RP, który zapewnia każdemu wolność słowa, a także zdobywania i rozpowszechniania informacji. Zakazuje przy tym stosowania cenzury.

Deklarujemy jednocześnie, że nie zamierzamy rezygnować ze swoich obowiązków i misji, do jakiej powołane są niezależne media. Będziemy nadal zdobywać i przekazywać mieszkańcom informacje, przydatne w codziennym życiu ale także pomocne w wyrobieniu opinii o rządzących i ich intencjach.

Komentarze Facebook
Zobacz również
4 Komentarze
 1. waldi pisze

  jakie to niezależne media skoro w Sądeczaninie wyłączono komentarze.

  1. Jaga pisze

   A widzi Pan podpis Sądeczanina? Nie. Właśnie w tym rzecz, informacji nie dostają niezależni. A zależni siedzą cicho.

 2. waldi pisze

  To uważasz że Sądeczanin jako portal jest medium niezależnym? Skoro są niezależne to niech włączą komentarze tak aby każdy mógł się wypowiedzieć i proszę mi nie pisać że tam były agresywne wypowiedzi ,tylko komuś prawda przeszkadzała.

  1. miastons pisze

   Było sporo agresywnych komentarzy, do czasu aż było to w miarę anonimowe. Wciąż można komentować, ale od czasu kiedy trzeba się zalogować przez Facebooka, jakoś hejt zniknął. Tym samym śladem powinny pójść inne portale informacyjne.

Zostaw odpowiedź