miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nagrobki z cmentarza żydowskiego w Nowym Sączu odnalezione! Mecewy wrócą na ul. Rybacką

0 393

Pod Starym Sączem zostały znalezione macewy, które w czasie wojny Niemcy wykorzystali do celów budowlanych. Nagrobki pochodzą z cmentarza żydowskiego w Nowym Sączu. Odkrycia dokonało Stowarzyszenie Historyczno Eksploracyjne Sądecczyzny. Obecnie trwają pracę nad przetransportowaniem macew na cmentarz przy ul. Rybackiej w Nowym Sączu. Wygląda na to, że jest to największe tego typu odkrycie od lat 60. XX w.

 

Czytaj również: Powstanie 900 mieszkań dla osób młodych! Dwie gminy z Sądecczyzny w rządowym projekcie SIM

 

– Było widać, że tam są cztery takie macewy. Po uzyskaniu zgody od strony żydowskiej i konserwatora zabytków z Krakowa postanowiliśmy wydobyć te macewy i ocalić. Okazało się, że jest ich trochę więcej. Dokładnie nie mamy jeszcze przeliczone, bo musimy je skompletować, bo były w kawałkach, ale coś koło ośmiu –  wyjaśnia w Radiu Kraków Stanisław Pustułka, szef Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Sądecczyzny.

 

 

W ostatnich latach zdarzało się, że ludzie przywozili po jednej macewie, po fragmencie macewy. Ludzie znajdowali je w Nowym Sączu, w okolicy. Niemcy do wielu celów je wykorzystywali. Natomiast to znalezisko jest o tyle wyjątkowe, że ta liczba odłamków macew jest największa prawdopodobnie od lat 60., czyli od lat kiedy jeszcze mieszkała tutaj kilkudziesięcioosobowa społeczność żydowska, między innymi Jakub Müller, który w tym czasie zbierał te macewy z różnych miejsc – dodaje Połomski.

źródło: facebook.pl

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź