miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nawojowska nieprzejezdna. Do kiedy potrwa remont skrzyżowania?

0 2 365

Dzisiaj (22 czerwca) o godz. 8:00 zamknięto ważny trakt komunikacyjny w Nowym Sączu. Mowa o ul. Nawojowskiej, gdzie rozpoczęły się prace remontowe na wysokości skrzyżowania z ul. Grunwaldzką. To kolejny element kompleksowego remontu 3-kilometrowego odcinka zniszczonej drogi. Dzięki wsparciu rządu na ten cel przeznaczono kwotę 12,5 miliona złotych. Do kiedy droga będzie nieprzejezdna?

Czytaj również: Węgierska do remontu! Przed nami spore utrudnienia

Skrzyżowanie zamknęliśmy z samego rana. Remont obejmuje wymianę kanalizacji oraz kompleksową budowę nowej drogi wraz z chodnikiem, ścieżką rowerową i oświetleniem. Zostanie wykonane korytowanie pod warstwy konstrukcyjne nawierzchni, stabilizacja, podbudowa z kruszywa i podbudowa bitumiczna oraz studnia ściekowa. Zostaną również przełożenie sieci – mówi w rozmowie z miastoNS.pl pracownik kierujący remontem drogi. – Jak wszystko pójdzie dobrze, a tak było w przypadku skrzyżowania ul. Nawojowskiej z ul. Traugutta i 29 Listopada prace zakończymy do końca miesiąca – dodaje majster.

W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg przyznano dofinansowanie na realizację długo wyczekiwanego remontu ul. Nawojowskiej w Nowym Sączu (3-kilometrowy odcinek od skrzyżowania z ul. Grodzką, Rejtana i Długosz, do osiedla Zawada i skrzyżowania z Al. Piłsudskiego). Na ten cel zagwarantowano kwotę prawie 12,5 miliona złotych. Rządowe wsparcie to 50% kosztów związanych z modernizacją. Zadanie musi zostać ukończone do końca września 2023 r. 

Ważne informacje i objazdy:

  • Zamknięty będzie odcinek ulicy Nawojowskiej od Al. Piłsudskiego do osi skrzyżowania ul. Starodworskiej (dojazd do tej ulicy będzie możliwy od ulicy 29 Listopada).
  • Dojazd do posesji i zakładów zlokalizowanych przy odcinku ul. Nawojowskiej między ul. Grunwaldzką a ul. 29 Listopada będzie możliwy ul. Graniczną i ul. 29 Listopada.
  • Dojazd do posesji i zakładów zlokalizowanych przy odcinku ul. Nawojowskiej od Al. Piłsudskiego do ul. Grunwaldzkiej będzie możliwy od strony Al. Piłsudskiego.
  • Objazdy dla samochodów osobowych poprowadzone będą ulicami: Wyspiańskiego i 29 Listopada oraz Al.Piłsudskiego,1 Brygady, Łukasińskiego.
  • Objazdy dla samochodów ciężarowych: z kierunku Krynica – Al. Piłsudskiego i ul. Królowej Jadwigi; od strony ul. Grunwaldzkiej – ul. Zieloną i ul. Wyspiańskiego.

Zadania na drogach gminnych i powiatowych
W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, środki przekazywane są na zasadach konkursowych, głównie na dofinansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg powiatowych i gminnych. Wsparcie będzie przyznawane na podstawie wniosków o dofinansowanie, składanych przez jednostki samorządu terytorialnego w ramach naborów przeprowadzanych na terenie każdego województwa. Za przeprowadzenie naboru oraz późniejszą ocenę wniosków o dofinansowanie będą odpowiadać wojewodowie.

Warunkiem uzyskania dofinansowania jest złożenie przez właściwego zarządcę drogi wniosku o dofinansowanie u wojewody i spełnienie kryteriów kwalifikacyjnych. Kryteria oceny wniosków określone są w ustawie o Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i wskazują szereg przesłanek, które powinny zostać wzięte pod uwagę przez komisję dokonującą oceny wniosku. Uwzględnia się takie kwestie jak: zwiększenie dostępności transportowej jednostek administracyjnych, zapewnienie spójności sieci dróg publicznych, podnoszenie standardów technicznych dróg powiatowych i gminnych, poprawę stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego czy poprawę dostępności terenów inwestycyjnych. Natomiast wojewodowie ustalą szczegółowe kryteria uwzględniające specyfikę i potrzeby regionu.

fot.: miastoNS.pl

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź