miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowosądeczanka Marta Bilska-Kubacka pośmiertnie odznaczona Krzyżem Wolności i Solidarności

Bohaterowie naszej niepodległości. Cześć i Chwała Bohaterom!

3 726

W poniedziałek (21 września) w Krzysztoforach (Muzeum Krakowa) odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności. W imieniu Prezydenta RP dawnych działaczy opozycji odznaczył prezes IPN dr Jarosław Szarek. Wśród osób uhonorowanych odznaczeniem znalazła się działaczka opozycyjna z Nowego Sącza, Marta Bilska-Kubacka, która została odznaczona pośmiertnie. (Kobieta była m.in. współinicjatorką powołania struktur NSZZ „Solidarność” w szkołach nowosądeckich).

 

Czytaj również: Działaczka opozycji, sądeczanka Agnieszka Krawińska odznaczona Krzyżem Wolności i Solidarności

 

Krzyże Wolności i Solidarności nadawane są przez prezydenta działaczom opozycji antykomunistycznej z lat 1956-1989, a przyznaje się je za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowanie praw człowieka w PRL.

Marta Bilska-Kubacka

Marta Maria Bilska-Kubacka ur. w 1940 roku w m. Nowy Sącz. Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 274/2020
Nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół Samochodowych w Nowym Sączu. Jesienią 1980 r. współinicjatorka powołania struktur NSZZ „Solidarność” w szkołach nowosądeckich. Przewodnicząca Komisji Zakładowej związku z miejscu pracy. Czynna w strukturach krajowych nauczycielskiej „Solidarności”. Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażowana w niezależny ruch wydawniczy. W środowisku nauczycielskim wyrażała krytykę rzeczywistości PRL.

 

 

Odznaczeni pośmiertnie
Marta Maria BILSKA-KUBACKA
Joanna Katarzyna BRYJAK
Anna HLEBOWICZ
Jerzy HLEBOWICZ
Janusz KOTARBA

Lista odznaczonych (podajemy wyłącznie nazwiska osób, które wyraziły zgodę na publikację danych)
Jacek Antoni ADAMCZYK
Aleksander Wojciech BRAŚ
Adam Marek CHRZĄSTEK
Wincenty Kazimierz CIEŚLEWICZ
Andrzej Kazimierz FISCHER
Anna Krystyna FISCHER-ROKOSZ
Janina Agnieszka GRAMATYKA-ŁUCZKIEWICZ
Grzegorz Kajetan ŁUCZKIEWICZ
Krzysztof Romuald HEILMAN
Agnieszka Małgorzata KRAWIŃSKA
Leszek Tadeusz KRZYWDA
Wiesław Piotr KURCZYCH
o. Józef MOŃKO OFMCap
Anna Małgorzata POLKOWSKA
Ryszard Franciszek RAJCA
Marian Józef RYBA
Marcin Tomasz ŚLĘZAK
Grażyna Maria ŚWIĘS
Artur Paweł THEN
Barbara Maria TWARDZIK
Piotr Marcin ZAWIŚLAK

 

Krzyż Wolności i Solidarności

 

Rafał Kmak
fot. archiwum rodzinne

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
3 Komentarze
 1. keisyr pisze

  Jak zwykle zapomnieliście o św.Lechu Kaczyńskim !!! Kluczowym pogromcu i krytyku PRL !!! Założycielu solidarności i Prezydencie polski !!! Działacz podziemia i honorowy zasłużony obywatel !!! Oddał życie za ojczyzne !!! Nie jak dziady z PO rządzący tylko dla pieniedzy jak dziad handzel !!! Pani Prezydent Iwono Mularczyk trzymam za słowo mi złożone i odbudowanie bastionu PiSu !!! Uczczenie Pamięci św. Lecha Kaczyńskiego i stworzenie powiatu Kaczyńskiego !!!

  1. Iwona Mularczyk pisze

   U mnie słowo droższe pieniędzy! Będzie tak jak się umówiliśmy panie keisyr. Tylko proszę pisać słowo Polska z dużej litery bo przecież Lech Kaczyński za tą Polskę oddał życie swe i innych współpasażerów Tupolewa.

  2. Jerzy pisze

   Człowieku to co piszesz, to można ci wybaczyć bo nie wiesz co czynisz . W twoich wypowiedziach dokładnie siebie opisujesz , jako tryskający nienawiścią katolik do Pana Handzla Prezydenta Nowego Sącza do którego kultury tobie bardzo daleko i nie jesteś upoważniony przez nikogo do oceniania kogokolwiek również Lecha Kaczyńskiego którego osobiście nie znasz I który dla takich jak ty miał dwa słowa :SPIEPSZAJ DZIADU. Przy okazji od przewodniczącej RM Iwony Mularczyk . Spodziewałem się czegoś mądrzejszego jak odpowiedź na brednie “keisyra ” wypisującego podobne brednie w lokalnych mediach. Proszę przeczytać to co napisała , i się zastanowiła czy to jest godne osoby z wyższym wykształceniem , ponoć pedagogicznym . Proszę się nie ośmieszać PANI PREZYDENT Mularczykowa proszę się pogodzić z tą klęską przegrania wyborów po mimo rekomendacji Głów rządowych i Prezydenta Dudy.

Zostaw odpowiedź