miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowy Sącz: Czternaście autobusów niskopodłogowych już jest! Reszta dotrze wkrótce [ZDJĘCIA]

0 1 882

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu stawia na rozwój. Obecnie realizowany jest duży projekt, który ma na celu zakup trzydziestu nowych autobusów niskopodłogowych, a ponadto tabor powiększy się o dodatkowe dwa pojazdy elektryczne.

 

Czytaj również: Nowy Sącz: Dworzec MPK rośnie w oczach! Prace postępują [ZDJĘCIA]

 

– Wspólnie ze Starym Sączem realizujemy w tej chwili duży projekt (ponad 60-milionowy). Nowy Sącz kupuje trzydzieści autobusów niskopodłogowych plus dwa autobusy elektryczne. Teraz jesteśmy na etapie procedury odbiorowej pierwszych dostaw autobusów o napędzie tradycyjnym, w Nowym Sączu jest już ich na chwilę obecną czternaście, trwają prace odbiorowe. Jest to dość skomplikowany proces z uwagi na to, że tych wymagań i komponentów, które były opisane w specyfikacji istotnych warunków zamówienia jest wiele, a więc musimy to wszystko dokładnie sprawdzić. Braki dostawca na bieżąco usuwa. Zależy nam, aby te autobusy jak najszybciej pojawiły się na sądeckich ulicach. Autobusy są w pełni niskopodłogowe, klimatyzowane, a więc posiadają wszystkie udogodnienia, które są niezbędne do tego, abyśmy w sposób przyjazny i komfortowy zapewnili podróżowanie naszym pasażerom – powiedział Andrzej Górski, prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu.

Kontrakt zostanie całkowicie zrealizowany (30 autobusów) w pierwszym kwartale przyszłego roku, dotrą również autobusy 10-metrowe, a będzie ich sześć. Łącznie na stanie będzie 24 autobusy tzw. klasy MAXI (12-metrowe) oraz sześć autobusów krótszych (10-metrowych).

– Wymiana autobusów jest dla nas bardzo ważna, ponieważ pozwoli to stworzyć flotę w stu procentach niskopodłogową. Blisko pięćdziesiąt procent autobusów będzie już w pełni klimatyzowanych, a więc komfort znacznie się zwiększy. Będą to autobusy zeroemisyjne, a więc w dużym stopniu zostanie ograniczona emisja szkodliwych substancji, dwutlenku węgla. Czekamy na to, aby w Nowym Sączu pojawiły się autobusy elektryczne. Z projektu unijnego współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski zakupione zostaną dwa autobusy plus stacje szybkiego i wolnego ładowania, łącznie z budową i przebudową zatok autobusowych tak, żeby w sposób łatwy i zautomatyzowany można było dokonywać ładowania tych autobusów (pętla na Sucharskiego). Uczestniczymy również w projekcie Polski E-Bus – dodał Andrzej Górski.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź