miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowy Sącz: Maciej Prostko został sędzią Trybunału Stanu!

0 1 015

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej powierzył funkcję sędziego Trybunału Stanu radnemu Miasta Nowego Sącza z ramienia Koalicji Nowosądeckiej. O tym fakcie poinformował w trakcie VI „nadzwyczajnej” Sesji Rady Miasta Nowego Sącza prezydent Ludomir Handzel.

 

Czytaj również: Nowy Sącz: Jakub Prokopowicz nowym radnym miejskim!

 

Maciej Prostko ma 31 lat i jest zawodowym radcą prawnym, właścicielem kancelarii prawniczej, a także członkiem krakowskiej Izby Radców Prawnych. Mandat radnego Miasta Nowego Sącza uzyskał w wyborach samorządowych liczbą 388 głosów z Okręgu nr 2, obejmującego Osiedla: Barskie, Chruślice, Falkowa, Gołąbkowice, Piątkowa i Westerplatte.

– Prostko jest przedstawicielem młodego pokolenia prawników, który prężnie prowadzi własną kancelarię prawną w Nowym Sączu. Na co dzień zajmuje się sprawami cywilnymi, rodzinnymi, jak również reprezentuje pokrzywdzonych w postępowaniach karnych. W swojej praktyce zawodowej nie ogranicza się wyłącznie do odpłatnej pomocy, ale również pomaga potrzebującym pro publico bono – powiedział Tomasz Rzymkowski, poseł Kukiz’15.

Radny miejski z klubu Koalicji Nowosądeckiej zastąpił w Trybunale Stanu Roberta Majkę, który otrzymał mandat posła. Jego kandydatura została zgłoszona przez kluby poselskie Kukiz’15 oraz PSL-UED. Za zagłosowało 406 posłów, przeciw było sześciu, natomiast szesnastu posłów wstrzymało się od głosu. Warto zaznaczyć, że Sejm wybiera członka Trybunału Stanu bezwzględną większością głosów.

Prostko ukończył prawo na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, następnie zrobił aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. W ostatnich wyborach samorządowych został wybrany na radnego Miasta Nowego Sącza. Jest członkiem rady „Fundacji Potrafisz Polsko!” i prezesem zarządu Stowarzyszenia Beskidzka Inicjatywa Społeczna, zajmującego się działalnością prospołeczną – głównie na obszarze Sądecczyzny.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o Trybunale Stanu, w jego skład mogą wchodzić obywatele polscy korzystający z pełni praw publicznych, niekarani sądownie oraz niezatrudnieni w organach administracji rządowej. Trybunał Stanu składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców przewodniczącego oraz szesnastu członków wybieranych przez Sejm, spoza grona posłów i senatorów, na czas kadencji Sejmu.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik (archiwum), Sejm RP | Twitter, Maciej Prostko | Facebook

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź