miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowy Sącz: Podsumowanie Turnieju Szkół z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości! [ZDJĘCIA]

0 1 673

W uroczystym podsumowaniu Turnieju Szkół uczestniczyło blisko tysiąc osób z przedszkoli i szkół z terenu Nowego Sącza. Został on zorganizowany przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Nowego Sącza z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Czytaj również: Andrzej Padula dyrektorem I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu!

 

Uczestnicy wydarzenia zorganizowanego z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę przemaszerowali ulicami Nowego Sącza spod pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego na sądecki rynek, gdzie odbyło się uroczyste podsumowanie Turnieju Szkół. Wcześniej delegacje przedszkoli i szkół odśpiewały hymn narodowy i złożyły kwiaty pod pomnikiem.

Prawie tysiąc osób wzięło udział w przemarszu przez Al. Wolności, Planty, ul. Jagiellońską aż do rynku. W trakcie marszu licznie zgromadzeni uczniowie wraz z nauczycielami zatrzymywali się w miejscach upamiętniających ważne wydarzenia historyczne i religijne oraz wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne na sądeckich Plantach.

– Jestem pod wielkim wrażeniem dzisiejszego spotkania, ale przez cały rok uczestniczyliście w wielu innych, uświetniając i upamiętniając 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. To dla mnie niezwykle ważna uroczystość, która trwała cały rok, a wasze zaangażowanie daje dowód, że nie tylko nauczyciele i dyrekcja myśleli o tym, by pamięć trwała i by oddawać cześć tym, którzy na to zasługiwali walcząc o naszą niepodległość. Zasługujecie na to, ponieważ angażowaliście się tak znakomicie. Może dłonie zimne dzisiaj, ale serca gorące. Serdecznie wam za to dziękuję – powiedział Ryszard Nowak, prezydent Miasta Nowego Sącza.

Podsumowanie Turnieju Szkół połączone z wręczeniem przez Ryszarda Nowaka, prezydenta Nowego Sącza nagród, a także listów gratulacyjnych organizatorom poszczególnych konkurencji odbyło się na płycie sądeckiego rynku. Wydarzenie zakończyło się montażem słowno-muzycznym o treści religijno-patriotycznej.

Niemal w każdym miesiącu w różnych szkołach odbywały się wyjątkowe, niepodległościowe konkursy. Pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych przypadło w udziale Szkole Podstawowej nr 20, drugie miejsce otrzymała Szkoła Podstawowa nr 7, natomiast trzecie powędrowało do Szkoły Podstawowej nr 11. Wyróżnienia zostały przyznane Szkole Podstawowej nr 8, Szkole Podstawowej nr 15 oraz Szkole Podstawowej nr 18.

W kategorii szkół ponadpodstawowych pierwsze miejsce otrzymał Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2, drugie Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków, a trzecie Zespół Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej. Wyróżnienia powędrowały do Zespołu Szkół Samochodowych, Zespołu Szkół nr 3, a także do Zespołu Szkół nr 4.

Za zdobycie pierwszego miejsca szkoły otrzymały 10 tysięcy złotych, za drugie 7 tysięcy złotych, natomiast za trzecie 5 tysięcy złotych. Wyróżnienia to kwota tysiąc złotych.

W trakcie wydarzenia prezydent Nowego Sącza oraz dyrektor Wydziału Edukacji podziękowali odchodzącemu na emeryturę dyrektorowi I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza – Aleksandrowi Rybskiemu za wieloletnią pracę. W nowosądeckim liceum przepracował on aż 44 lata, natomiast stanowisko dyrektora piastował 27 lat.

Uroczystość została zorganizowana przez Bazylikę św. Małgorzaty oraz Wydział Edukacji Urzędu Miasta Nowego Sącza. Wszyscy uczestnicy na zakończenie otrzymali pyszne pączki.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź