miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowy Sącz: Pomnik Józefa Piłsudskiego został odsłonięty! [ZDJĘCIA]

0 2 439

Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego na Kasztance usytuowany u zbiegu ul. Żeromskiego i Al. Wolności, w sąsiedztwie Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu został uroczyście odsłonięty. Zaprojektował go Stanisław Szwechowicz z Gdańska.

 

Czytaj również: Nowy Sącz: Jarmark Andegaweński w Szkole Podstawowej nr 2 [ZDJĘCIA]

 

– 100 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Wskrzesicielem państwa był nie kto inny, tylko Józef Piłsudski. Oczywiście można wymieniać jeszcze wiele innych postaci. Blisko 80 lat temu Sądeczanie podjęli decyzję o budowie pomnika. Niestety z przyczyn niezależnych, z racji zawirowań politycznych, historycznych, do tego nie doszło. Aż wreszcie w roku 2012 pojawiła się idea, zmaterializowana w formie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wykonał on ciężką, mozolną pracę. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że jest to pewnego rodzaju paradoks. Wszyscy wiemy, co stało na tym miejscu jeszcze nie tak dawno. Dziś stoi tu Piłsudski. Przypomnę, że niedawno pochowaliśmy powtórnie gen. Bronisława Pierackiego, jego bliskiego współpracownika, można powiedzieć – przyjaciela, który stracił życie, został zamordowany w Warszawie. To miejsce staje się symboliczne nie tylko dla samych mieszkańców Nowego Sącza, ale dla całej Sądecczyzny. Jestem wzruszony, kończę swoje urzędowanie jako prezydent i dzisiejsza uroczystość jest pewnego rodzaju zwieńczeniem mojej pracy. Dziękuję raz jeszcze inicjatorom – powiedział Ryszard Nowak, prezydent Miasta Nowego Sącza w trakcie okolicznościowego wystąpienia.

12 maja 2012 roku powołano Społeczny Komitet Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego, który kieruje się słowami Marszałka: „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości”. Projekt pomnika został nieodpłatnie wykonany przez znanego artystę rzeźbiarza Stanisława Szwechowicza z Gdańska. Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego na Kasztance wzniesiony został w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, w miejscu dawnego mauzoleum żołnierzy Armii Radzieckiej i będzie wspaniałą wizytówką miasta Nowego Sącza.

Pomnik Józefa Piłsudskiego wzniesiono dzięki finansowemu wsparciu Sądeczan, którzy zebrali blisko pół miliona złotych. 250 tysięcy złotych dołożyła Rada Miasta Nowego Sącza.

Opr.: Agnieszka Michalik
Źródło i fot.: nowysacz.pl

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź