miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Orszak Jana Długosza przejdzie już po raz czwarty ulicami Nowego Sącza!

0 856

W najbliższy piątek (13 kwietnia) pomiędzy godz. 10:30 a godz. 13:00 mieszkańcy Nowego Sącza będą mogli zobaczyć Orszak Jana Długosza. Będzie to wyjątkowe wydarzenie.

 

Czytaj również: Przemarsz ulicami Nowego Sącza „Autyzm na całe życie” już wkrótce

 

Orszak Jana Długosza wyruszy o godz. 10:30 z dziedzińca I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu. W korowodzie będą uczestniczyły również delegacje szkół, które mają patronów historycznych: Szkoła Podstawowa nr 2 (Królowa Jadwiga), Gimnazjum nr 5 (Święta Kinga). Z budynku I Liceum Ogólnokształcącego młodzież przejdzie na Planty pod Dąb Wolności, następnie korowód będzie szedł ul. Długosza, Kościuszki, Jagiellońską aż do nowosądeckiego Rynku. Przed ratuszem zostanie przyjęta reprezentacja z Państwa Osmańskiego w kostiumach. Na płycie Rynku zainscenizowana zostanie specjalna scenka, będą również pokazy różnego rodzaju konkurencji zręcznościowych oraz mini pokaz mody średniowiecznej z nagrodami. Uczniowie wykonają także taniec radości.

– Uważam, że organizacja Orszaku Jana Długosza to znakomity pomysł. Wpisuje się on w kalendarz kulturalnych wydarzeń miasta. Zważywszy na to, że w tym roku obchodzimy 200-lecie istnienia I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu to tym bardziej jest on niezwykle znaczący. Cieszę się, że mogę uczestniczyć w tym przedsięwzięciu. Mam nadzieję, że cała społeczność szkolna zaangażuje się w to i będzie to dla młodych ludzi znakomita pamiątka lat spędzonych w murach I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu – powiedział Ryszard Nowak, prezydent miasta Nowego Sącza.

Orszak został zapoczątkowany w 2015 roku. Organizatorzy chcieli uświadomić w ten sposób społeczeństwu sądeckiemu, że w czasach średnich w Nowym Sączu był obecny Jan Długosz i synowie królewscy. I Liceum Ogólnokształcące chce kultywować tę piękną tradycję.

– Rozpoczęliśmy to przedsięwzięcie jako rzecz poświęconą Janowi Długoszowi, a w tym roku odbędzie się dalsza kontynuacja związana z jubileuszem I Liceum i Gimnazjum w Nowym Sączu. Chcemy zaktywizować młodzież nie tylko naszej szkoły, ale też zapraszamy z innych placówek grupy historyczne, które będą w tym uczestniczyły. Michał Zacłona i Jacek Tomasik przygotowali to wydarzenie z pełnym rozmachem. Z każdym rokiem coraz więcej młodzieży w tym uczestniczy, w tym roku to połowa nauczycieli i prawie 700 uczniów – powiedział Aleksander Rybski, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Nowym Sączu.

Orszak Jana Długosza zostanie oficjalnie zakończony ok. godz. 13:00 na dziedzińcu I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza przy ul. Długosza 5 w Nowym Sączu.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik, MK (archiwum)

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź