miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Paraliż Rady Miasta w Nowym Sączu. Radni bojkotują Sesję

0 673

Wczoraj (19 kwietnia) doszło do zbojkotowania obrad rady miasta Nowego Sącza. Sytuacji, w której radni celowo nie biorą obecności w obradach, aby nie uzyskać kworum nie pamiętamy. Powodem zaistniałej sytuacji ma być (według radnych koalicji PO, KO, KN i SNS) niezgodny z prawem tryb zwołania Sesji.

Czytaj również: W ramach Dnia Ziemi posprzątają Łubinkę

Sesja została zwołana na wniosek przewodniczącej Iwony Mularczyk, choć wcześniej o nadzwyczajną sesję występował też prezydent Ludomir Handzel. Wnioskodawca sesji jest ważny, bo to od niego zależy, jaki będzie porządek obrad.

Przepisy ustawy samorządowej wskazują, że porządek obrad musi być taki, jaki wskazuje wnioskodawca. Połączenia punktów z dwóch wniosków o zwołanie sesji nie przewiduje ustawa, w naszej ocenie sesji nie ma w ogóle ponieważ nie została zwołana w prawidłowy sposób – tłumaczy Maciej Prostko, przewodniczący Klubu Radnych Koalicja Nowosądecka.

O godz. 15.00 przewodnicząca rady Iwona Mularczyk rozpoczęła sesję, ale nieobecność części radnych spowodowała brak kworum. Obrady zostały przerwane, a nowy termin posiedzenia został wyznaczony na 26 kwietnia na godz. 15.00. Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel poinformował, że wystąpił (w trybie nadzoru prawnego) w tej sprawie do wojewody małopolskiego Łukasza Kmity o ocenę sytuacji.

Na stronie FB Klubu radnych PiS pojawił się wpis, w którym czytamy: – A teraz małe porównanie. Co mówi Prezydent Ludomir Handzel o zwołaniu sesji zdj. nr 1 (wypowiedź cytowana przez DTS). Jak było naprawdę zdj. nr 2 (zaproszenie na Sesje). Tyle w temacie.

 

Komentarz radnego Krzysztofa Ziai:

Iwona Mularczyk w rozmowie z PAP wyjaśniła z kolei, że wpłynęły do niej dwa wnioski o zwołanie sesji; jeden od prezydenta Nowego Sącza, a drugi dzień później skierowała grupa radnych.

Nie znalazłam zapisów w prawie, który wniosek powinien być pierwszy procedowany – powiedziała. Według niej „wniosek grupy radnych był poszerzony o te punkty, które znajdowały się we wniosku prezydenta”. Wszystkie te punkty mogły być zatem procedowane na jednej sesji – mówiła Mularczyk.

Ostatecznie sesja hybrydowa nie odbyła się – zabrakło quorum.

Pod koniec marca radni opozycji złożyli zawiadomienie do Prokuratury Regionalnej w Krakowie o możliwości popełnienia przestępstwa przez przewodniczącą Rady Miasta Nowego Sącza Iwonę Mularczyk. Radni uważają m.in., że przewodnicząca nie dopuszczając pod obrady wniosku o odwołanie jej z funkcji, mogła nadużyć uprawnień. Pisaliśmy o tym tutaj – KLIK (Krakowska prokuratura zbada postępowanie przewodniczącej rady miasta Nowego Sącza).

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź