miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Przekaże 70 tys. złotych na działalność społeczną. Dariusz Popiela upamiętni Ofiary Holokaustu w Sączu

0 1 764

Dariusz Popiela, który w zeszłym roku za swoją działalność społeczną otrzymał m.in. nagrody POLIN 2021 oraz im. Andrzeja Wajdy uzyskane z nich środki finansowe przeznaczy na dalsze działania dotyczące upamiętniania Żydów, szczególnie w Nowym Sączu.

 

Czytaj również: Dariusz Popiela odznaczony Tarczą Herbową Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza

 

Uczestnicy projektu „Ludzie, nie liczby” prowadzonego przez kajakarza górskiego i olimpijczyka Dariusza Popielę wyszukują i upamiętniają z imienia i nazwiska ofiary Holokaustu w Małopolsce. Do tej pory pomniki z wymienionymi zamordowanymi żydowskimi mieszkańcami stanęły na kirkutach w Krościenku nad Dunajcem, Grybowie, Czarnym Dunajcu i Nowym Targu.

W zeszłym roku za swoją działalność społeczną Popiela został laureatem nagród finansowych: POLIN 2021 przyznanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, im. Andrzeja Wajdy fundacji Kyoto Kraków oraz Fundacji Polcul. – Zdobyte w ten sposób pieniądze, po opłaceniu podatku, 70 tys. złotych przeznaczam na projekt „Ludzie, nie liczby”, w szczególności na działania w Nowym Sączu – zadeklarował laureat.

Jak zapowiedzieli w zeszłym miesiącu działacze Sądeckiego Sztetla, żydowscy mieszkańcy tego miasta, którzy zginęli w Holokauście zostaną upamiętnieni w tym roku w ramach projektu „Ludzie, nie liczby”. Na skwerze znajdującym się w obrębie dawnego getta stanie pomnik z nazwiskami wszystkich sądeckich rodzin żydowskich. Jego odsłonięcie nastąpi pod koniec sierpnia br.

Planowane przedsięwzięcia zbiegną się z przypadającą 80. rocznicą wywiezienia i zagłady w Bełżcu Żydów z Nowego Sącza.

Zgodnie z zamierzeniami 27 stycznia zorganizowane będą obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W marcu upamiętniony będzie Emanuel Ringelblum, autor „Kroniki getta warszawskiego”, który przez kilka lat mieszkał w Nowym Sączu. W tamtejszym I Liceum Ogólnokształcącym zostanie odsłonięta jego tablica pamiątkowa, zostanie też patronem jednej z sal lekcyjnych. W kwietniu obchodzona będzie 80. rocznica największej niemieckiej egzekucji w tym mieście, podczas której zamordowano ok. 400 mieszkańców. Planowe są także działania edukacyjne skierowane głównie do młodzieży.

źródło: PAP

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź