miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Sądecka Lodówka Społeczna w Nowym Sączu? Radny Kądziołka proponuje montaż!

Kądziołka proponuje montaż Sądeckiej Lodówki Społecznej

3 1 250

Utworzenie Sądeckiej Społecznej Lodówki proponuje radny Michał Kądziołka. Dzisiaj, 30 grudnia wystąpił w tej sprawie z interpelacją do prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla. Lodówka społeczna to urządzenie chłodnicze stojące w miejscu publicznym, ogólnodostępnym. Koszt jego zakupu chce wziąć na siebie inicjator tej akcji w Nowym Sączu Michał Kądziołka.

 

Czytaj również: Skorzystaj z porady prawnej za darmo!

 

Z taką inicjatywą do Prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla wystąpił radny Michał Kądziołka. – Chodzi o Społeczną Lodówkę, poprzez którą mieszkańcy będą mogli dzielić się jedzeniem – informuje w rozmowie z miastoNS.pl inicjator akcji w Nowym Sączu. Kądziołka zaoferował nawet prezydentowi ufundowanie takiego urządzenia z własnych środków.

Jako pilotażowe miejsce do instalacji “Sądeckiej Lodówki Społecznej” zaproponowałem budynek dworca MPK w Nowym Sączu – mówi Kądziołka. – Idea dzielenia się jedzeniem za pomocą lodówek, czyli tzw. Foodsharing narodził się w 2012 roku w Niemczech. Do urządzeń mieszkańcy mogą przynosić różne produkty i są one dostępne dla wszystkich. Chodzi o dzielenie się nadwyżką zdatnego do spożycia jedzenia, które w innych okolicznościach trafiłoby do kosza.

Inicjatywa dobrze przyjęła się we Wrocławiu. Funkcjonuje tam już ok. 11 takich urządzeń. Montaże planowane są w kolejnych miastach w Polsce. – Sami widzimy jak dużo jedzenia pozostaje nam po świętach. Dzięki takiej inicjatywie mieszkańcy będą mogli w łatwy sposób podzielić się jedzeniem z potrzebującymi. Liczę na pozytywną odpowiedź prezydenta.

 

Interpelacja radnego Kądziołki wpłynęła do sądeckiego Ratusza

 

Zamysł jest bardzo prosty. Masz za dużo jedzenia – wkładasz je do lodówki, a każda osoba może takim jedzeniem się podzielić. Dzięki temu zamiast wyrzucać nadmiar jedzenia, dzielisz się nim z każdym kto tego potrzebuje. Brawo Ty!

Radny powołuje się na dane opublikowane przez Polski Instytut Ekonomiczny, które wskazują, że statystyczny Polak marnuje rocznie ok. 247 kg żywności. Plasuje to Polskę na piątym miejscu w Unii Europejskiej.

Angelika Wiśniewska
fot. miastoNS.pl, tuwroclaw.com

Komentarze Facebook
Zobacz również
3 Komentarze
 1. qwerty pisze

  Dobry pomysł, tak trzymać! Lokalizacja też niczego sobie – jeśli będzie zainteresowanie, to drugą lodówkę można by postawić gdzieś w okolicach rynku.

  1. xaxa1212 pisze

   by żule i cygani mieli co opróżniać?
   Oba dworce powinny mieć taką lodówkę do foodsharingu, tam gdzie jest w miarę bezpiecznie, monitoring i oświetlenie. Bo jeszcze ktoś taką lodówkę będzie próbował zakosić!

 2. Jessica pisze

  sam nie zjesz drógiemu nie darz !!!

Zostaw odpowiedź