miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Szkoła w Nowym Sączu zawyżała ilość uczniów celem wyłudzenia większych dotacji? Jest śledztwo prokuratury

0 2 937

Trzy szkoły w Nowym Sączu pod wspólnym szyldem ATUT Lider Kształcenia są zamknięte od lipca. Setki uczniów nie mogą doprosić się świadectw i dokumentów – do placówek weszła prokuratura, która przejęła wszystkie dokumenty, w tym świadectwa uczniów. Podejrzewa się, że szkoła zawyżała liczbę uczniów, by tym samym pozyskać większe dotacje z Urzędu Miasta – poinformowali dziennikarze w programie Interwencja Telewizji Polsat. 

 

Czytaj również: Oficjalnie: Most w Nowym Sączu im. Lecha i Marii Kaczyńskich

 

31-letni Szczepan Górniak ma orzeczoną niepełnosprawność. Stara się za wszelką cenę być aktywny i niezależny. Uczył się w prywatnej szkole dla dorosłych ATUT Lider Kształcenia. Od lipca szkoła jest zamknięta. Pan Szczepan nie może dokończyć nauki, podobnie jak kilkuset uczniów tej szkoły – dodają dziennikarze Interwencji.

Uczęszczałem na zajęcia technika administracji, ukończyłem dwa semestry. Nie mam możliwości otrzymania siatki godzin, skali ocen i ewentualnie w innej szkole musiałbym zaczynać całkowicie od początku – mówi pan Szczepan.

Chciałam się dalej zapisać do innej szkoły i też nie mogłam się zapisać przez to, że nie dostałam dokumentów. Dokumenty zostały tutaj w szkole – dodaje z kolei pani Amelia, inna uczennica.

 

 

Skończyłyśmy drugą klasę w liceum ogólnokształcącym i miałyśmy przystąpić do trzeciej. Chciałam zacząć naukę w innej szkole, ale każdy ode mnie wymaga przynajmniej zaświadczenia, że mam zdaną drugą klasę – mówi pani Beata, uczennica liceum dla dorosłych.

Uczniowie nie mają świadectw. Prokuratura weszła do szkół ATUT Lider Kształcenia w czerwcu i przejęła wszystkie dokumenty. Podejrzewa się, że szkoła zawyżała liczbę uczniów, by tym samym pozyskać większe dotacje z Urzędu Miasta.

Działa tam policealna szkoła zawodowa, policealna szkoła medyczna i liceum dla dorosłych. Wiemy, że uczniowie wszystkich tych jednostek mają problemy z odzyskaniem swoich dokumentów – informuje Magdalena Majka, zastępca prezydenta Nowego Sącza.

Padały takie informacje, o ile się nie mylę, że szkoła w pewnym momencie z 300 liczyła około 700 uczniów. Miało tak się stać po stworzeniu grup e-learningowych – wspomina pani Anna, nauczycielka kosmetyki.

 

 

Magdalena Majka dodaje, że w 2018 r. nagle pojawiła się informacja „o znacznie większej liczbie uczniów” niż w poprzednich miesiącach.

– Przesłuchanych zostało ponad 150 świadków i z tej liczby mniej więcej 90 osób to są te osoby, które w tej ewidencji widnieją, natomiast faktycznie nie były uczniami tej szkoły. Z tych materiałów wynika, że wysokość dotacji nieuprawnionej, która została przekazana na rzecz szkoły, jest w granicach 240 tys. zł za rok 2018 – mówi Jarosław Łukacz, prokurator rejonowy w Nowym Sączu.

*skrót materiału

Całość materiału – KLIK

źródło: Interwencja Polsat
fot. facebook

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź