miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Emanuela Ringelbluma w I LO

0 952

W I Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Sączu odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Emanuela Ringelbluma – twórcy podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego oraz absolwenta tej szkoły. W wydarzeniu uczestniczył prezydent Ludomir Handzel.

 

Czytaj również: Tor kajakowy na Dunajcu – umowa na dokumentacje projektową podpisana

 

Świat jest różnorodny, dlatego szczególnie dziękuję społeczności I Liceum Ogólnokształcącego, za pokazanie tej różnorodności. Przed II Wojną Światową w Tarnowie 50 % populacji stanowiła ludność Żydowska, w Nowym Sączu było to około 30 %. Musimy o tym pamiętać, dlatego jest to także nasza historia. Cieszę się i dziękuje dyrekcji i wszystkim zaangażowanym w ten projekt. Szanujemy to, że nie wszyscy jesteśmy tego samego wyznania, nie wszyscy mamy takie same wartości i nie wszyscy mamy taka samą religię. Cieszę się , że większość naszej społeczności do której również należę o tym pamięta – powiedział prezydent Ludomir Handzel

 

Emanuel Ringelblum: Urodził się 21 listopada 1900 roku w galicyjskim Buczaczu. Był synem Fajwisza Ringelbluma, handlarza zbożem, i Munie z domu Heler. Miał brata i dwie siostry. Matka zmarła, gdy Emanuel miał 12 lat. Początkowo młody Ringelblum pobierał nauki w żydowskim chederze. Przez rok uczęszczał także do cesarsko-królewskiego gimnazjum z polskim językiem wykładowym.

Po wybuchu I wojny światowej Ringelblumowie przenieśli się do Nowego Sącza (1914). Decyzja ta była podyktowana obawą przed urządzanymi przez wojsko rosyjskie pogromami. Mimo trudności materialnych, w jakich znalazła się rodzina, Emanuel był w stanie kontynuować edukację (dorabiał m.in. udzielając korepetycji). W 1919 roku ukończył naukę w nowosądeckim gimnazjum. Egzamin maturalny zdał w 1920 roku.
Po zakończeniu nauki w szkole średniej Ringelblum przeprowadził się do Warszawy. Zamierzał podjąć studia medyczne na wydziale lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego, jednak jego podanie zostało odrzucone ze względu na obowiązującą na uczelni zasadę numerus clausus (1920). Rozgoryczony tym aktem dyskryminacji miał rozważać emigrację z Polski. Ostatecznie podjął decyzję o rozpoczęciu studiów historycznych na wydziale filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego (1922). Uczęszczał m.in. na seminaria profesorów Jana Kochanowskiego i Marcelego Handelsmana, lecz jego głównym opiekunem naukowym stał się dr Ignacy Schiper. Jako student utrzymywał się głównie z wykonywania tłumaczeń, a także z udzielania korepetycji i prowadzenia lekcji w wieczorowych szkołach żydowskich.

W Buczaczu młody Ringelblum działał w szeregach młodzieżowej organizacji syjonistycznej. Podczas nauki w nowosądeckim gimnazjum związał się politycznie z partią Poalej Syjon, a po rozłamie, który nastąpił w 1920 roku – z jej marksistowskim odłamem Poalej Syjon-Lewica. Działał w partyjnej młodzieżówce, znanej pod nazwą „Jugnt” – był członkiem jej Komitetu Centralnego oraz publikował artykuły w jej organach prasowych. Miał również duży wpływ na kształt programu kulturalnego Poalej Syjon-Lewicy.

W wydarzeniu wzięli udział:
Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel, zastępca prezydenta Magdalena Majka, dyrektor Nowosądeckiego kuratorium oświaty delegatura w Nowym Sączu Adam Skwarło, Małgorzata Belska dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania, Marcin Poręba dyrektor Komunikacji Społecznej i Kultury, Marek Rylewicz dyrektor Sadeckiej Biblioteki Publicznej w Nowym Sączu, Sylwester Rękas kierownik Archiwum Narodowego w Krakowie Oddział w Nowym Sączu, dr Łukasz Połomski prezes Sądeckiego Sztetla, dr Aleksandra Bańkowska z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk, Bartosz Duszyński z Forum Dialogu.

 

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź