miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Uwaga! Zła jakość powietrza. Mamy III stopień zagrożenia

3 2 274

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nowym Sączu informuje , że Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Krakowie wydał Ostrzeżenie o zanieczyszczeniu powietrza dla miasta Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego w dniu 10 stycznia 2023 POZIOM 3. Prognozowane przekroczenie poziomu alarmowego dla pyłu PM10 obejmuje miasto Nowy Sącz. Przewidywany czas trwania ryzyka: od godz. 8.45 dnia 10.01.2024 r. do godz. 24.00 dnia 10.01.2024 r. Przyczyny: Warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego.

 

Czytaj również: 200 lat dla Julii Bogdańskiej! Sądeczanka świętowała swoje setne urodziny

Działania ochronne:

Mieszkańcy obszaru, a zwłaszcza osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, osoby z rozpoznaną chorobą nowotworową i ozdrowieńcy powinni podjąć następujące środki ostrożności:

  • ograniczyć długotrwałe przebywanie na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń,
  • unikać wietrzenia pomieszczeń w trakcie wysokich poziomów zanieczyszczenia,
  • włączyć oczyszczacz powietrza lub założyć maskę antysmogową,
  • ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu lub czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń,
  • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy,
  • śledzić informacje o aktualnych zanieczyszczeniach powietrza na stronie Inspekcji Ochrony Środowiska http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/airPollution?woj=malopolskie.

Jednostki oświatowe (szkoły, przedszkola, żłobki) oraz opiekuńcze powinny ograniczyć długotrwałe przebywanie podopiecznych na otwartej przestrzeni dla uniknięcia narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń.

Szpitale i przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej powinny być przygotowane na możliwość wystąpienia większej ilości przypadków nagłych (np. wzrost dolegliwości astmatycznych lub niewydolności krążenia) z powodu wystąpienia wysokich stężeń zanieczyszczeń.

Apeluje się do mieszkańców obszaru o:

  • do osób spalających węgiel lub drewno o tymczasowe zastosowanie innego dostępnego źródła ciepła np.: elektrycznego lub gazowego, a jeżeli nie jest to możliwe, zastosowanie wysokiej jakości węgla lub drewna,
  • zaprzestanie palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania,
  • podróżowanie komunikacją zbiorową lub korzystanie z wspólnych dojazdów zamiast indywidualnych podróży samochodem, a na krótkich odcinkach przemieszczanie się pieszo lub rowerem,
  • ograniczenie rozpalania ognisk i używania dmuchaw do liści.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
3 Komentarze
  1. Lucy Fere pisze

    Wyznawcom pewnego kultu, ich guru kiedys powiedzial by palic wszystkim, jeno nie oponami.
    No to smierdzi i nie da sie oddychac.

    Na tym turystyki nie zbudujesz. A potencjal zawsze byl i jest.

    😈😈😈

  2. mieszkaniec pisze

    Gdzie są służby które rzekomo miały sprawdzać czym ludzie palą ? Wystarczy przejść blisko domów jednorodzinnych np; ulica Zdrojowa czy Hallera, co drugi dom kopci i pali czym popadnie, i nie wynika to z biedy tylko z ignorancji i braku odpowiedzialności.

  3. Zomowiec pisze

    Pojechali na żoliborz pilnować bo młodzież w kapturach chodzi

Zostaw odpowiedź