miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Wiceminister Spraw Zagranicznych w Nowym Sączu. Oddali hołd uczestnikom Bitwy Warszawskiej 1920 r.

0 1 101
 

W dniu poprzedzającym Święto Wojska Polskiego ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej wraz z delegacją Prawa i Sprawiedliwości – Nowy Sącz oraz przedstawicielami środowisk patriotycznych oddano hołd pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nowym Sączu. Wśród osób uczestniczących w uroczystości był m.in. wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk. W uroczystości wzięły udział także Radne Klubu PiS w Radzie Miasta Nowego Sącza Iwona Mularczyk, Teresa Cabała i Ilona Orzeł.

Czytaj również: Ruszył przetarg na budowę nowej siedziby Straży Pożarnej JRG 2 Nowy Sącz i WSSGR

– Dziś w Nowym Sączu, a jutro w Warszawie na uroczystej defiladzie wojskowej z okazji obchodów Święta Wojska Polskiego. Serdecznie zapraszam mieszkańców Warszawy, Mazowsza, a także z całej Polski. Bądźmy razem 15 sierpnia, podziękujmy żołnierzom za ich trud i służbę, a szczególnie na granicy polsko-białoruskiej – czytamy w mediach społecznościowych wiceministra Mularczyka.

 

Bitwa Warszawska, zwyczajowo nazywana Cudem nad Wisłą – operacja wojskowa stoczona w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku pomiędzy nacierającą na Warszawę i na północny zachód od niej Armią Czerwoną a Wojskiem Polskim, zgrupowanym nad Wisłą i Wieprzem, decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej.

Znalazłszy się w krytycznej sytuacji, u progu spodziewanej przez wielu klęski, oddziały Wojska Polskiego zdołały odepchnąć i pokonać nacierające wojska Frontu Zachodniego Armii Czerwonej, dowodzone przez Michaiła Tuchaczewskiego. Zwycięstwo strony polskiej w bitwie radykalnie zmieniło przebieg wojny, pozwoliło zachować niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej, a także przekreśliło radzieckie plany ustanowienia w Polsce republiki sowieckiej, ofensywy na Europę Zachodnią oraz plany wywołania międzynarodowej rewolucji.

Łącznie w samej bitwie warszawskiej Ruskich uczestniczyło ok. 104–114 tys. żołnierzy, 600 dział i ponad 2450 karabinów maszynowych. Natomiast siły Wojska Polskiego uczestniczące w bitwie warszawskiej liczyły 113–123 tys. żołnierzy, 500 dział i ponad 1780 karabinów maszynowych, 2 eskadry samolotów, kilkadziesiąt czołgów i samochodów pancernych i kilka pociągów pancernych.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź