miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Szykują się zmiany w funkcjonowaniu przedszkoli, szkół i placówek oświatowych?

1 1 863

Najbliższa, VII Sesja Rady Miasta Nowego Sącza rozstrzygnie, co z losem kilku szkół, przedszkoli oraz placówek oświatowych usytuowanych na obszarze miasta. Nowa władza proponuje gruntowne zmiany w ich funkcjonowaniu. Małgorzata Belska, która pełni funkcję dyrektora Wydziału Edukacji i Wychowania Urzędu Miasta Nowego Sącza uważa, że wprowadzenie tych rozwiązań będzie skutkowało sporymi oszczędnościami.

 

Czytaj również: Mularczyk interweniuje w sprawie salowych i sanitariuszek sądeckiego szpitala!

 

– Chcielibyśmy zmienić funkcjonowanie przedszkoli, szkół oraz placówek oświatowych. Poinformujemy o tym zamyśle Radę Miasta Nowego Sącza, jesteśmy w przeddzień Sesji i Komisji, na której będziemy prezentować nasze argumenty. Kolejnym krokiem jest informowanie rodziców, związków zawodowych oraz kuratorium, które ma prawo i obowiązek wypowiedzieć się na ten temat. Jeśli chodzi o Szkołę Podstawową nr 1 im. Adama Mickiewicza w Nowym Sączu, to mamy do czynienia ze złym funkcjonowaniem polityki oświatowej w mieście. Obecna sytuacja wygląda tak, że jest tam 321 uczniów (przedszkole – klasa pierwsza i druga, klasa piąta, ósma oraz trzecia gimnazjum). 1 września 2019 roku to niestety spekulacja, jeśli chodzi o przedszkole, ponieważ nie wiemy ilu rodziców pośle dzieci do przedszkola. Trzynaście dzieci w pierwszej klasie, w drugiej klasie w tym momencie są dwa oddziały w których jest łącznie 27 uczniów. Obecnie ustawa pozwala na to, żeby oddział nawet w nauczaniu początkowym miał wymiar 27 – bez nauczyciela dodatkowego. Czy wyrazimy zgodę na dwa oddziały, żeby utrzymać tę sytuację, jaką mamy w tym momencie? W klasie trzeciej mielibyśmy szesnaścioro dzieci, w klasie szóstej piętnaście i razem byłoby to 121 uczniów, jeżeli oddział przedszkolny składałby się z pełnych dwóch oddziałów 25-osobowych. Nie zmienia to jednak faktu, że w tej szkole mamy przedstawioną liczbę sal dydaktycznych w ilości czternaście, a dzieci zajmowałyby tylko siedem klas. Siedem pustych klas stojących w tym budynku, niewykorzystanych – naszym zdaniem byłoby to nieracjonalne i nie powinniśmy sobie jako miasto na to pozwalać, dlatego pojawiła się propozycja i były już rozmowy z dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2, aby te dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 – klasy I, II, III oraz VI uczyły się w tej placówce, bez większych strat dla jakości nauczania w Szkole Podstawowej nr 2. Pełna propozycja dla wszystkich rodziców, od września 2019 roku zostanie przygotowana przez dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 – powiedziała Małgorzata Belska, dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania Urzędu Miasta Nowego Sącza.

Projekty uchwał, które zostaną przedyskutowane i poddane pod głosowanie w trakcie VII Sesji Rady Miasta Nowego Sącza w dniu 29 stycznia dotyczą:

– zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Nowym Sączu,

– zamiaru rozwiązania Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nowym Sączu z siedzibą przy ul. Nadbrzeżnej 77 oraz zamiaru likwidacji Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Nowym Sączu z siedzibą przy ul. Lenartowicza 4 i zamiaru likwidacji Międzyszkolnego Ośrodka Gimnastyki Korekcyjnej w Nowym Sączu z siedzibą przy ul. Nadbrzeżnej 77 wchodzących w skład Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nowym Sączu,

– zamiaru połączenia Miejskiego Przedszkola nr 3 w Nowym Sączu z Miejskim Przedszkolem nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Zespół Przedszkoli nr 2 w Nowym Sączu,

– zamiaru zmiany lokalizacji prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych Szkoły Podstawowej nr 2 im. Świętej Jadwigi Królowej w Nowym Sączu,

– zamiaru zmiany siedziby Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu.

Rozwiązania zostaną wprowadzone, jeżeli większość radnych miejskich zagłosuje za ich przyjęciem. W przeciwnym razie zmiany nie wejdą w życie i wszystko zostanie po staremu (przynajmniej w najbliższej przyszłości).

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. MJ pisze

    Szanowna Pani Dyrektor Wydzialu Edukacji. Pisze do Pani w sprawie przedszkola nr 4. Jestem rodzicem dziecka autystycznego. Kuba ma 6 lat. Gdy rozpoczal nauke w przedszkolu nr 4 jego i nasze zycie pelne bylo obaw strachu i niepewnosci co do przyszlosci syna. Dzis po prawie trzech latach dziekuje Bogu ze trafil do tego miejsca. Wiem ze Kuba sobie poradzi. To wszystko zasluga fenomenalnej Pani Jadzi ( pedagoga specjalnego ) oraz pozostalej kadry pedagogicznej i opiekunczej. Chcialbym miec pewnosc ze zmiany ktore zamierzacie Panstwo wprowadzic nie odbija sie na funkcjonowaniu tej placowki. Jako rodzic dziecka niepelnosprawnego nie wyobrazam sobie zeby to miejsce czyli przedzkole nr 4 nie mialo mozliwosci realizacji swoich zadan. Prosze mnie dobrze zrozumiec, moje obawy wynikaja z faktu czy ewentualne oszczednosci nie odbija sie na terapii jaka jest realizowana w oddzialach integracyjnych. Pozdrawiam.

Zostaw odpowiedź