miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Znikają szpitale covidowe. Wracają zasady sprzed pandemii

0 453

Po 2 latach związanych z pandemią Covid-19, Sars Cov-2 i jej mutacjami do normalnego trybu pracy wracają placówki szpitalne na Sądecczyźnie. Decyzją Narodowego Funduszu Zdrowia z dniem 1 kwietnia zmieniają się zasady finansowania tzw. świadczeń covidowych. Zniknąć mają wtedy szpitale tymczasowe dedykowane wyłącznie leczeniu pacjentów zakażonych. – Zaczynamy koronawirusa traktować jako jedną z chorób, które po prostu gdzieś w naszym otoczeniu istnieją – mówił Minister Zdrowia Andrzej Niedzielski.

 

Czytaj również: Koniec maseczek w przestrzeni publicznej! Zniesiono również izolację i kwarantannę

 

Likwidowane mają być również szpitalne oddziały covidowe powołane przez wojewodów. Jak sytuacja wyglądać ma w naszym regionie? 

– Odział covidowy działał w sądeckim szpitalu od początku pandemii. W ostatnim czasie został ograniczony do 40 miejsc. W szczycie pandemii przyjmował jednak kilkudziesięciu pacjentów. Już od kwietnia zostanie zlikwidowany, bo trafia tu coraz mniej osób. Dziś to tylko 15 pacjentów – mówi rzecznik szpitala, Agnieszka Zelek-Rachtan. – Od 1 kwietnia zostaną zlikwidowane oddziały covidowe i w to miejsce będą działać tzw. oddziały czyste, czyli oddziały rehabilitacji i geriatrii. Osoby, które zgłoszą się z covidem i będą wymagały hospitalizacji, trafią na oddział zakaźny – dodaje.

W Limanowej łóżka covidowe będą działać na pediatrii, gdzie od kilku dni jest 10 małych pacjentów. Zlikwidowany zostanie jednak oddział dla dorosłych, gdzie teraz znajduje się 12 osób.

– Pacjenci będą, krótko mówiąc, przyjmowani na ten oddział, na który ze względu na stan zdrowia powinni być przyjęci. Jeżeli to będą pacjenci covidowi, zostaną izolowani, a personel zastosuje środki ochrony osobistej – mówi dyrektor tutejszego szpitala Marcin Radzięta. Pulmonologia będzie mogła więc działać jak przed pandemią.

W Krynicy Zdroju od tygodnia nie ma oddziałów covidowych.

– Decyzją pana wojewody łóżka covidowe zostały zlikwidowane od 17 marca i obecnie nie mamy już żadnego pacjenta, który chorowałby na covid. Natomiast jeżeli taki pacjent będzie to mamy przygotowane izolatki. Albo będziemy przekazywać go na oddział chorób zakaźnych do szpitala, który taki oddział posiada, albo będziemy hospitalizować go na miejscu. Covid staje się chorobą powszechną w rozumienia Narodowego Funduszu Zdrowia – mówi dyrektor szpitala w Krynicy, Sławomir Kmak.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź