miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

14 dniowa kwarantanna dla osób powracających z zagranicy! Zapoznaj się ze szczegółami postępowania

0 1 635

Od dzisiaj obwiązuje 14 dniowa kwarantanna dla osób, które powróciły z zagranicy. Kwarantanna domowa jest środkiem zapobiegawczym, który ma na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się niebezpiecznych patogenów. Szczególne wskazania do kwarantanny domowej pojawiają się w sytuacjach epidemiologicznych. Odgórne zalecenia do pozostania w domu pojawiły się w sytuacji ryzyka zarażenia koronawirusem COVID-19.

 

Czytaj również: Praca Wydziału Komunikacji i Transportu ograniczona!
Odwołano wizyty petentów – KLIK

 

Kto może zostać objęty kwarantanną domową?
Poddanie się kwarantannie domowej jest wskazane w konkretnych przypadkach. O pozostanie w domu i skontaktowanie się z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną proszone są osoby, które:

  • w ostatnich 14 dniach przebywały w krajach lub regionach, gdzie potwierdzono utrzymującą się transmisję koronawirusa COVID-19 (w tym Chiny, Hongkong, Iran, Japonia, Singapur, Korea Południowa, Włochy – o aktualnej sytuacji informuje GIS);
  • miały w ciągu ostatnich 14 dni kontakt z osobami u których podejrzewa się lub potwierdzono zakażenie koronawirusem COVID-19;
  • są pracownikami opieki zdrowotnej w placówce zajmującej się pacjentami zakażonymi wirusem COVID-19 lub odwiedzały taką placówkę w okresie 14 dni przed wystąpieniem objawów.

W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem (zgodnie z powyższymi przesłankami) należy postępować zgodnie z następującymi wskazówkami:

  • jeśli nie mamy objawów – skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną; zostaniemy zakwalifikowani do jednej z grup ryzyka z zaleceniem do kwarantanny domowej lub samokontroli stanu zdrowia przez 14 dni;
  • jeśli mamy objawy (kaszel, gorączka i duszności) – w tej sytuacji konieczne jest poddanie się kontroli medycznej w placówce zajmującej się leczeniem i diagnostyką chorób zakaźnych.

 

 

 

Rafał Kmak
fot. GIS, pixabay.com

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź