miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Błaszczak: Wojsko Polskie będzie miało swoje koszary w Limanowej

2 433

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w sobotę podpisał z władzami samorządowymi miasta Limanowa (Małopolska) list intencyjny dotyczący utworzenia 114. batalionu lekkiej piechoty. Dodał, że koszary mają powstać w tym mieście w 2023 r. Nowy batalion wejdzie w skład 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

 

Czytaj również: Nowy pociąg prosto z Newagu przewiózł pierwszych pasażerów

 

Błaszczak ocenił, że uroczystość ta jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa Polski. “Mogę się podzielić z państwem tą dobrą wiadomością, że Wojsko Polskie będzie miało swoje koszary w Limanowej. Długo społeczność limanowska czekała na Wojsko Polskie, ale właśnie oto jest” – dodał minister.

“Wojsko Polskie jest w Limanowej ze względu na politykę rządu PiS, ze względu na to, że bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem” – mówił minister. “Już trzymamy za to bardzo mocno kciuki, za 2 lata w 2023 r. Wojsko Polskie będzie miało koszary właśnie w Limanowej, a więc będzie bezpiecznie” – oświadczył.

 

 

Błaszczak powiedział, że traktuje to rozwiązanie jak pilotaż. “Chciałbym żeby, w innych miejscowościach naszego kraju również można było w ten sposób doprowadzić do powstania koszar Wojska Polskiego” – podkreślił.

Jak dodał, program składa się z kilku elementów m.in. wkładu samorządu, który przeznacza teren pod koszary i place ćwiczeń. Samorząd ma też otrzymać dofinansowanie na budowę koszar w ramach współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju. Następnie – jak tłumaczył – gdy koszary powstaną, Wojsko Polskie wykupi tę nieruchomość w ciągu 20-25 lat. Ocenił, że dzięki takiej formule współpracy zyskuje się czas.

Minister podkreślił, że obecność wojska to bezpieczeństwo i impuls ekonomiczny dla regionu. Jednocześnie ocenił, że żołnierze WOT zdali egzamin w sytuacjach kryzysowych.

“Liczę, że 114 batalion WOT będzie się rozrastał, a bardzo wielu mieszkańców powiatu wstąpi do Wojska Polskiego” – oświadczył Błaszczak.

Dowódca WOT, generał Wiesław Kukuła również zachęcał, by “już dziś wstępować do służby”, zaznaczając, że batalion będzie tworzony od początku przyszłego roku.

Jak poinformował, rozwijany w Limanowej batalion lekkiej piechoty będzie liczył cztery kompanie o specjalizacji górskiej. Będzie to ok. 600 żołnierzy WOT i 50 żołnierzy zawodowych.

źródło: PAP
fot. Facebook

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
2 Komentarze
  1. keisyr pisze

    a pan płaszczak to wogóle był w wojsku ? 😀 haha
    cóż za predyspozycje

  2. xaxax2323 pisze

    Plaszczak a gdzie t3 f 35? czekamy i czekamy. A gdzie te kolejne zakupy wielkie i drogie Abramsy. Czekamy czekamy na wiecej. Kasy wszak miiardy można dodrukować i pozniej opodatkować hołotę.

Zostaw odpowiedź