miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Jemioła – symbol miłości i szczęścia

0 5 280

Podczas Bożego Narodzenia wiesza się nad drzwiami lub pod sufitem jemiołę, jest ona rośliną magiczną, która ucieleśnia płodność i narodziny oraz symbolizuje nieśmiertelność duszy pomimo iż jest pasożytem. Karmi się ona bowiem sokami drzew.

 

Czytaj również: Sądeccy policjanci będą prowadzić wzmożone działania na drogach w okresie świąt Bożego Narodzenia!

 

Jemioła to roślina pasożytnicza, która syntezuje substancje odżywcze, a wodę i sole mineralne pobiera od drzewa, które jest jej żywicielem. Nie czyni ona jednak krzywdy, ponieważ jej potrzeby są znikome. Ponadto jest ona rośliną leczniczą. W Japonii leczono nią niepłodność kobiet. Wyciąg z pędów leczy chorobę nadciśnieniową.

Kwitnie ona od lutego do kwietnia, a owoce dojrzewają na przełomie jesieni i zimy. Stanowią one głównie pożywienie dla ptaków, a pędy i liście są chętnie zjadane przez kozy, owce i krowy. Wieszanie jej nad drzwiami lub przy suficie ma przynieść domownikom szczęście w nadchodzącym nowym roku. Zwyczaj bezkarnego całowania się pod jemiołą pochodzi prawdopodobnie z XVII-wiecznej Anglii. Po każdym pocałunku mężczyzna zrywał z krzaku po jednym owocu. Wierzono, że gdy zerwie on ostatni to otrzyma dar płodności. Uważano go za boskie nasienie, ponieważ sok pochodzący z owocu jemioły jest bardzo lepki.

Druidzi uważali, że ścięcie jej złotym sierpem z dębu szóstego dnia po nowiu sprawia, że staje się ona bezcennym darem niebios. Chroniła ona również niemowlęta i była talizmanem przeciw czarom.

Polacy są przekonani, że pocałunek pod jemiołą przynosi szczęście, powodzenie oraz trwałość uczucia pomiędzy całującymi się osobami. Współcześni ludzie wierzą również w to, że przynosi ona bogactwo oraz spełnia najskrytsze marzenia. Ci, którzy noszą ją przy sobie mają zapewnioną potencję seksualną. Całujmy się więc nie tylko w okresie Bożego Narodzenia, ale również w ciągu całego roku kalendarzowego. Pocałunek pobudza bowiem hormon szczęścia oraz wprawia w ogólnie dobre samopoczucie.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź