miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Muszyńskie ogrody jeszcze większe i piękniejsze

0 628

20 lutego została podpisana umowa z wykonawcą Firmą Handlową Pana Andrzeja Mikulca z Grybowa na realizację w trybie zaprojektuj i wybuduj projektu pn. „Budowa strefy wypoczynkowo – rekreacyjnej w Parku „Zapopradzie”. Projekt wart 6 915 707,73 zł jest w 75% (kosztów kwalifikowalnych) dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Działanie to stanowi kontynuację inwestycji i prac, które mają uporządkować przestrzeń w dzielnicy uzdrowiskowej „Zapopradzie” w Muszynie i przywrócić jej dawne funkcje, służebne wobec funkcji uzdrowiskowej.

Założeniem projektu jest stworzenie w okolicach Ogrodów Magicznych (nazwa zwyczajowa Ogrody Miłości) nowoczesnego parku uzdrowiskowego o pow. około 3 ha w Muszynie. W skład parku będzie wchodzić przede wszystkim staw rekreacyjny o nieregularnej linii brzegowej odzwierciedlający naturalne rozlewisko i roślinność, gdzie znajdą miejsce dzikie zwierzęta czy płazy (np. żaby, traszki). Na obszarze stawu będzie się znajdować owalna ptasia wyspa w znacznej części porośnięta krzewami i szuwarami np. z trzciny pospolitej, pałki szerokolistnej sprzyjającej założeniu kolonii lęgowych ptaków, które mają stanowić atrakcję przyrodniczą. Wokół stawu znajdować się będą tereny otwarte zintegrowane z alejkami spacerowymi okalającymi staw. Wykonana zostanie również fontanna napowietrzająca toń stawu, molo i kładka. Kolejnym ważnym aspektem projektowanej przestrzeni będą woliery z ptakami ozdobnymi. Zaprojektowane w formie żagla wpłyną na estetykę ogrodu. Znajdujące się w nich ptaki zdecydowanie ożywią cały teren. Wnętrza klatek zaaranżowane będą poprzez nasadzenia drzewek i krzewów odpowiednich dla danego gatunku ptaków. Nie zabraknie także nowych stref ogrodowych m.in. w stylu antycznym, nowoczesnym, skalnym czy francuskim. Całość zamknięta zostanie promenadą spacerową wyniesioną ponad teren ciągnącą się wzdłuż rzeki z zejściami zarówno do ogrodów, jak i w kierunku rzeki Poprad.

Prace projektowe rozpoczynają się niezwłocznie w miarę uzyskanych zgód. Końcowe efekty realizowanego projektu powinny być widoczne w październiku 2019 r.

 

 

Mat.prom. UMiG Muszyna

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź