miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Najliczniej zamieszkana gmina w Polsce z toksycznym powietrzem! “Płuca po kilku dniach sczerniały”…

0 4 613

Urządzenie pomiarowe zamontowano raptem 3 dni temu, a tkania imitująca płuca po kilku dniach dosłownie sczerniała – grzmi nasz czytelnik. Widoczne na zdjęciu powyżej urządzenie zostało umieszczone przed budynkiem Urzędu Gminy Chełmiec (pow. nowosądecki) – najliczniejszej pod względem ilości mieszkańców (prawie 30 tysięcy) gminy wiejskiej w Polsce. Chełmiec leży nieopodal Nowego Sącza, w którym powietrze niejednokrotnie jest bardziej toksyczne niż w przylegającej gminie…

 

Czytaj również: Bolesław Barbacki & Mgr Mors wspólnie w #SerialNaWegierskiej

 

Zdjęcie wykonane 8 stycznia 2021 roku
Zdjęcie wykonane 5 stycznia 2021 roku

Gmina Chełmiec przyłączyła się do akcji realizowanej w Małopolsce „Zobacz czym oddychasz i zmień to” organizowanej w ramach projektu LIFE pn.: „Wdrażanie programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”.

Czujnik jakości powietrza zamontowane są wraz ze sztucznymi płucami. Są one wyposażone w wentylatory, dzięki czemu działają podobnie jak prawdziwe płuca. Ta instalacja ma pokazać mieszkańcom, ile zanieczyszczeń wdychają i zachęcić ich do wymiany kopciuchów. W Gminie Chełmiec kopciuchy wymieniło już prawie tysiąc gospodarstw (na niespełna 6,5 tysiąca) korzystając z dotacji z budżetu gminy lub w ramach rządowego programu Czyste Powietrze. 

 

We współpracy z Krakowskim Alarmem Smogowym oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego sprawdzana jest jakość powietrza w gminie w niecodzienny sposób. Od 05.01.2021 r. do 19.01.2020 r. przed budynkiem Urzędu Gminy Chełmiec zamontowany jest czujnik jakości powietrza w nietypowym kształcie przypominającym płuca człowieka.

Podobnie jak płuca każdego z nas tak i płuca z bilbordu „oddychają” powietrzem które nas otacza. Tkanina, z której zbudowane są sztuczne płuca filtruje zanieczyszczenia z powietrza, które osiadają na materiale, z którego są zbudowane. Dzięki temu po czasie można zobaczyć jaka jest skala zanieczyszczenia powietrza, z którą muszą codziennie zmierzać się płuca każdego z nas.

Dodatkowo aktualną jakość powietrza pokazuje także zamontowany wyświetlacz.

fot. miastoNS.pl

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź