miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nawojowa triumfuje w Budżecie Obywatelskim Województwa Małopolskiego!

0 1 087

W ramach projektu Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego na Sądecczyźnie zwyciężył projekt Z Babcynego Kuferka – Nawojowska Szkoła Tradycji (koszt 150 tys. zł), zdobywając 4 969 głosów. W efekcie uda się jeszcze lepiej wypromować kulturę pogranicza lachowsko-góralskiego z terenu gminy Nawojowa. W planach są m.in. uruchomienie szkółki muzykowania ludowego, zakup instrumentów, organizacja wydarzeń kulturalnych itp. W subregionie sądeckim będzie realizowanych 14 zadań.

 

Czytaj również: Przestańcie nas mordować! [Felieton]

 

Łącznie 86 projektów będzie realizowanych w ramach czwartej edycji budżetu obywatelskiego województwa małopolskiego – zdecydowali mieszkańcy regionu. W głosowaniu oddano ponad 227 tys. głosów. Do rozdysponowania była kwota 12 mln zł.

Pełne wyniki oraz wszyscy zwycięzcy – KLIK

Jak podkreślił w czwartek marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, tegoroczny budżet obywatelski regionu był rekordowy zarówno pod względem przeznaczonych na niego środków, jak i liczby głosujących oraz wybranych projektów.

“Cieszymy się, że ta inicjatywa coraz bardziej się rozrasta w Małopolsce, bo zależy nam na aktywności środowisk lokalnych” – zaznaczył marszałek województwa Witold Kozłowski. Zapowiedział, że w związku z sukcesem przedsięwzięcia będzie rozważane zwiększenie jego puli w kolejnych latach.

Tegoroczny budżet obywatelski dysponował kwotą 12 mln zł, o 4 mln zł więcej niż przed rokiem. Środki te rozdzielono w równych częściach między miasto Kraków i pięć subregionów: Małopolskę Zachodnią (powiaty chrzanowski, olkuski, oświęcimski); podhalański (powiaty myślenicki, nowotarski, suski, wadowicki, tatrzański); sądecki (powiaty gorlicki, limanowski, nowosądecki i Nowy Sącz); tarnowski (powiaty bocheński, brzeski, dąbrowski, tarnowski i Tarnów) oraz Krakowski Obszar Metropolitalny (powiat krakowski, miechowski, proszowicki, wielicki).

W tym roku w głosowaniu, które trwało przez trzy tygodnie września oddano ponad 227 tys. głosów, czyli o blisko 61 tys. więcej niż przed rokiem. Najchętniej głosowali mieszkańcy subregionu sądeckiego, do których należało 59,8 tys. głosów. Na drugim miejscu uplasował się subregion tarnowski z prawie 59,3 tys. głosów, a na trzecim – Małopolska Zachodnia, gdzie zagłosowało ponad 29,1 tys. osób.

Małopolanie mogli wybierać w tym roku spośród 188 zadań zgłoszonych wcześniej przez siebie i dopuszczonych pod głosowanie. Projekty miały bardzo różny charakter – od prospołecznych, przez sportowe i kulturalne, po dotyczące bieżących zadań, np. remontów chodników. W czterech z subregionów wybrano do realizacji po 14 zadań, a w Krakowie i Małopolsce Zachodniej – 15.

W Krakowie zwycięzcą zostało zadanie promujące naukę gry w siatkówkę wśród mieszkańców. W Krakowskim Obszarze Metropolitalnym najwięcej głosów zdobyła inicjatywa, dzięki której 18 remiz w gminach Zabierzów i Krzeszowice zostanie wyposażonych w ogólnodostępne aparaty AED.

Na Sądecczyźnie wygrał projekt “Z Babcinego kuferka” promujący tradycję i folklor gminy Nawojowa, na pograniczu lachowsko-góralskim. W subregionie tarnowskim najchętniej głosowano na zadanie “Dąbrowski Festiwal Słowa” promujące czytelnictwo i uatrakcyjniające ofertę bibliotek. Mieszkańcy subregionu podhalańskiego najliczniej zagłosowali na projekt, dzięki któremu zostanie zorganizowana wielka góralska majówka z okazji 100. rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II. W Małopolsce Zachodniej wygrał projekt “Czuję, widzę, słyszę, dotykam”, zakładający organizację zajęć terapeutycznych dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną.

Według zapowiedzi organizatora wszystkie zwycięskie zadania mają zostać zrealizowane najpóźniej do końca 2021 r.

Głosowanie trwało od 9 do 30 września. Uprawnieni byli wszyscy mieszkańcy Małopolski, którzy skończyli 16 lat. Tak jak w latach ubiegłych, uczestnicy mieli jeden głos i mogli go oddać tylko na jedno zadanie z subregionu, w którym mieszkają.

W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego województwa małopolskiego można było zagłosować na trzy sposoby: przez internet w specjalnym panelu na stronie www, na papierowym formularzu wrzuconym do jednej z 26 stacjonarnych urn zlokalizowanych w całym województwie, a także korespondencyjnie, przesyłając wypełnioną kartę do głosowania na adres urzędu marszałkowskiego lub jednej z jego agend zamiejscowych.

W tym roku blisko 78 proc. głosujących wrzuciło swój głos do urny, 22 proc. zagłosowało za pośrednictwem internetu, a niecałe 370 głosów dotarło listownie.

Opr. Rafał Kmak
Źródło: PAP, fot. malopolska.pl

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź