miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Obchody on-line „Światowego Dnia bez Papierosa”

0 260

 

31 maja tradycyjnie obchodzony jest zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia „Światowy Dzień bez Papierosa” mający na celu zwrócenie uwagi na szkodliwość palenia tytoniu. Jak ogromny jest to problem świadczy to, że palenie tytoniu należy do najważniejszych czynników zwiększających ryzyko nowotworów oraz chorób układu krążenia i układu oddechowego. Zwraca na to uwagę m.in. „Europejski Kodeks Walki z Rakiem”, który jest przedsięwzięciem Komisji Europejskiej, mającym na celu przedstawienie działań, które możemy podjąć, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór. Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Nowym Sączu, corocznie zaprasza szkoły podstawowe do włączenia się w obchody „Światowego Dnia bez Papierosa”.

 

Czytaj również: Spowszechniałe prostactwo na 30-lecie sądeckiej samorządności [Felieton] – KLIK

 

Niejednokrotnie palacze nie zdają sobie sprawy z tego, że dym z papierosa jest szkodliwy dla tych, którzy przebywają w ich otoczeniu. Świadomości tego, że palenie bierne jest równie szkodliwe jak palenie czynne, ma niewielu Polaków, dlatego ważne jest systematyczne podejmowanie różnorodnych działań w szkole mających na celu uświadomienie uczniom, a także ich rodzicom, że palenie szkodzi nie tylko palaczowi, ale i osobom z jego otoczenia.

 

 

W trakcie roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Koniuszowej na zajęciach z uczniami podejmowano zagadnienia związane z nałogami, w tym nikotynizmem, zagadnienia asertywnego zachowania, umiejętności odmawiania, gdy ktoś ich zmusza do zapalenia papierosa, co obecnie wśród młodych ludzi traktowane jest jak modny sposób na bycie „fajnym”. W maju 2020 r. uczniowie poddani przymusowej kwarantannie narodowej z powodu koronawirusa wspólnie z rodzicami mogli wziąć udział w konkursie na film promujący ideę niepalenia i wspólnie zachęcić innych do zdrowego życia, życia bez nałogów.

Na przestrzeni wielu lat uczniowie Szkoły Podstawowej w Koniuszowej, uczestnicząc w programach „Czyste powietrze wokół nas”, „Nie pal przy mnie, proszę”, „Znajdź Właściwe Rozwiązanie”, „Europejski Kodeks Walki z Rakiem”, stworzyli plakaty uświadamiające, jak szkodliwe dla zdrowia człowieka jest palenie czynne, ale także i bierne oraz zachęcające do życia bez papierosa. Galerię tych prac przedstawiamy poniżej.

Przy realizacji edukacji zdrowotnej Szkoła Podstawowa w Koniuszowej współpracuje z Ambasadorem „Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem” w Polsce z nominacji Association of European Cancer Leagues w Brukseli, Pawłem Koczkodajem, który w wywiadzie udzielonym uczniom Szkoły Podstawowej im. gen. Franciszka Gągora w Koniuszowej podkreśla, że jednym z najlepszych sposobów na poprawę zdrowia społeczeństwa oraz podnoszenia świadomości odnośnie chorób nowotworowych jest edukacja.

Beata Kawik – pedagog szkolna SP w Koniuszowej
fot.: SP w Koniuszowej

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź