miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Rafał Kmak: Szynobus w każdej chwili może rozpocząć kursy do Marcinkowic [OŚWIADCZENIE]

8 3 317

Jak informowaliśmy już wczoraj, dzięki decyzji Prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka, autobusy linii 33 i 34 MPK Nowy Sącz zatrzymują się już na przystankach w Małej Wsi i Świniarsku, a mieszkańcy tych miejscowości mogą korzystać z usług nowosądeckiej spółki, mimo iż wójt Chełmca wykluczał w przeszłości możliwość współpracy z tą firmą. Teraz okazuje się, że istnieje także możliwość wydłużenia trasy kursowania szynobusu aż do Marcinkowic. Poniżej publikujemy oświadczenie w tej sprawie, nadesłane przez Rafała Kmaka, radnego Gminy Chełmiec.

 

Czytaj również: Autobusy MPK zatrzymują się w Świniarsku i Małej Wsi!

 

“W związku z sytuacją jaka ma miejsce m.in. w Gminie Chełmiec – bardzo duże utrudnienia komunikacyjne związane z budową nowego mostu im. Józefa Piłsudskiego, zwanego potocznie „Heleńskim”, jako Radny Gminny pragnę poinformować, iż osobiście podejmowałem kroki służące rozwiązaniom i ułatwieniom komunikacyjnym. Od kilku już lat wspólnie z kilkoma radnymi naszej gminy walczymy o przywrócenie komunikacji zbiorowej (MPK) w całej Gminie Chełmiec. Od kilku już lat spotykamy się z lekceważącym podejściem i stosunkiem do proponowanych zmian. W ubiegłym roku nastąpiła sytuacja niespotykana w skali całego kraju – autobusy MPK nie zatrzymywały się w miejscowościach, przez które i tak kursowały (Świniarsko, Mała Wieś). Pomimo licznych interpelacji i próśb w tej sprawie Gmina nie podjęła żadnych kroków.

Dodatkowo, w związku z planowanymi rozwiązaniami w postaci szynobusu i biernej, wręcz atakującej postawie Urzędników w Gminie Chełmiec na czele z Wójtem Bernardem Stawiarskim, skontaktowałem się osobiście z placówką Przewozy Regionalne oddz. w Krakowie celem uzyskania stosownych informacji związanych z wydłużeniem istniejącego kursu do Marcinkowic.

W związku z powyższym:

– Udało mi się przekonać władze Nowego Sącza, aby poprzez możliwość zatrzymywania się autobusów (kursy nr 33 i 34) w Świniarsku i Małej Wsi zabezpieczyli również interes mieszkańców Gminy Chełmiec. Dodam, że według zapewnień Artura Bochenka, wice wójta Chełmca odpowiedź na pismo z UM zostanie wystosowana prawdopodobnie dopiero w czwartek… W czwarty dzień utrudnień – w ostatnim możliwym ustawowo terminie odpowiedzi. Moim zdaniem to kpina z mieszkańców całej Gminy Chełmiec.

– Udało mi się ustalić z PKP Przewozy Regionalne nast. informacje, treść korespondencji z 12 kwietnia 2018 r.:
Szanowny Panie Rafale, w odpowiedzi na poniższe zapytania “Przewozy Regionalne” oddział Małopolski w Krakowie uprzejmie informuje:

– po wstępnych ustaleniach z zarządcą infrastruktury PKP PLK, warunki techniczne stacji Marcinkowice dopuszczają uruchomienie pociągów na trasie Nowy Sącz – Marcinkowice,
– dodatkowy szacunkowy miesięczny koszt uruchomienia 15 par pociągów na wydłużonym odcinku wynosi: 78 177,89 złotych netto,
– czas przejazdu pociągu wynosi odpowiednio: na odcinku Marcinkowice – Nowy Sącz Chełmiec – 12 minut, na odcinku Nowy Sącz Chełmiec – Nowy Sącz Miasto – 5 minut,
– dodatkowo należy wziąć pod uwagę czas postoju pociągu około 0.3 minuty i czas na zmianę czoła pociągu na stacji Marcinkowice i Nowy Sącz Miasto około 10 minut.

Koszt funkcjonowania szynobusu nie jest mały, niemniej jest to propozycja wstępna, jeszcze nienegocjowana. Dodam, iż nie obejmuje ona również wsparcia Starostwa Powiatowego i Województwa Małopolskiego – przypomnę, iż starostwo dołożyło Nowemu Sączowi 60 tys. zł, Województwo 150 tys. Podczas sesji również sugerowałem, że Gmina Chełmiec nie potrzebuje 30 kursów – wystarczą np. 3 pary – rano i po południu (w godzinach szczytu).

Niezrozumiałe jest dla mnie i myślę również większości mieszkańców Gminy Chełmiec, podejście Urzędników i Wójta Bernarda Stawiarskiego, który nie zrobił i nie robi nic celem ułatwień i szukania rozwiązań przy budowie, jak się okazuje bardzo ważnej przeprawy nad Dunajcem – również dla mieszkańców Gminy Chełmiec. To Nowy Sącz jest pracodawcą większości obywateli z terenu Gminy Chełmiec i w interesie mieszkańców Gminy Chełmiec jest wspólne szukanie rozwiązań służących obywatelom gminy…”

Rafał Kmak
Radny Gminy Chełmiec,
Prezes Stowarzyszenia
„Wspólnie dla Gminy Chełmiec”Rafał Kmak
Chełmiec, 8 maja 2018 r.

Komentarze Facebook
Zobacz również
8 Komentarze
 1. typ pisze

  Narobiłeś wiele dziadostwa dla gminy nie pogrążaj się…

  1. Jan pisze

   Do kogo skierowałeś ten wpis? – wypada przedstawić adresata i konkretne zarzuty ,,dziadostwa”.

 2. Rynek pisze

  Szynobus? Autobusy ? – po co? – przecież na wszystkim znający się Stawiarski tego nie wymyślił ( ostatnio został specem od podkłdów kolejowych). Już od dawna wójt Stawiarski( ten z Chełmca) nie interesuje się mieszkańcami gminy, którzy na niego nie głosowali. Podzielił gminę – na tych swoich i tych którzy są jedynie potrzebni do płacenia podatków. Najważniejszym i właściwie jedynym celem działalności tego pana jest inwestowanie w Chełmiec – jako niedoszłego , może i przyszłego miasta. Reszta, to są działania pozorowane, podparte propagandą – sławiącą w swojej treści jedynie ,,wybitne dokonania” Stawiarskiego – jedna wielka ściema.Wystarczy poddać to DOKŁADNEJ analizie. ,,Walka” z prezydentem Nowakiem stała się jedynym celem tego wójta – czy nie urosła do rangi obsesji? Panie Stawiarski – istnieją jeszcze wyborcy mieszkańcy gminy – pan masz działać dla nich nie dla siebie i wybranych ,,zasłużonych i pokornych” – niestety tak nie jest

 3. Jan pisze

  Należy się cieszyć , że na pismo gmina w ogóle odpowie….!!!!!! Bywa, że sprawy pozostają bez odpowiedzi…. O tym mówi się już nawet na zebraniach wiejskich. Niestety, ,,arogancja władzy” wobec zwykłego śmiertelnika podejmującego trudne niewygodne dla jaśnie panujących tematy ( nie dotyczy tylko Stawiarskiego) i w tym urzędzie jest zjawiskiem zdarzającym się. W myśl zasady ,,a co mi zrobisz , gdy mnie złapiesz?” ….. i nie zawsze chodzi o brak kompetencji.

 4. Krystyna pisze

  Prawda jest taka, że za całe zamieszanie odpowiada Prezydent Nowego Sącz. Gdyby została zorganizowana dodatkowa przeprawa przez most nie byłoby problemów. Wszyscy czepiają się Wójta, nie wiadomo dlaczego.

  1. Tadek Trzetrzewina pisze

   Szynobus jest dodatkową, zorganizowaną przeprawą przez Dunajec. Gdyby gospodarze Chełmca chcieli coś kolwiek zaproponować w interesie mieszkańców gminy stojących w korkach z pewnością uniknelibyśmy niektórych sytuacji…

  2. Jan pisze

   Pani Krysiu. O jakiej Pani przeprawie pisze przez most? Przecież mostu na Dunajcu za chwilę nie będzie., a każde inne rozwiązanie ,,budowlane” to budowa nowego mostu. Zgadzam się z Tadkiem z Trzetrzewiny, szynobus i autobusy to są te ułatwienia – korzystający z nich nie będą musieli jeździć do Sącza samochodami będzie mniejszy ruch na mostach na Dunajcu i na dojazdach do nich. Do szynobusu i do linii autobusowych wójt nie przyłożył ręki, dlaczego? – bo chciał budować ,,swoją” linię autobusową gdy Chełmiec będzie miastem.

 5. krzysztof pisze

  Wójt dąży do zrobienia z chełmca getta do którego będą ludzi wozić jego autobusy. Kto nie chce z nich korzystać niech sam sobie radzi i się nie odzywa . To jest jego ,,prawie miasto”i tym co się z nim nie zgadzają wara .idą wybory mieszkańcy nie tylko gminy zróbmy wszystko co można aby ludzie pokroju stawiarskiego nie mogli więcej dojść do władzy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zostaw odpowiedź