miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Starosta zasadził dąb!

0 633

Dzisiaj na terenach zielonych za budynkiem Zespołu Szkół w Marcinkowicach starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski zasadził dąb. Powiat Nowosądecki jest partnerem projektu LIFE-IP EKOMALOPOLSKA – „Wdrażanie Regionalnego Planu dla Energii i Klimatu dla Województwa Małopolskiego” i to właśnie od organizatorów programów pochodzi drzewko. Jego zasadzenie ma symbolicznie rozpocząć realizację programu i lokalne działania informacyjno-edukacyjne.

 

Czytaj również: CYBERSEC w Krynicy: Europejskie miasta i regiony w dobie wyzwań cyfrowych

 

Nad realizacją projektu będzie czuwać ekodoradca Joanna Jasnos, która przywiozła dąb. W jego sadzeniu uczestniczył również Stanisław Ryba – dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu i wicedyrektor Zespołu Szkół w Marcinkowicach Wiesław Gródek.

 

 

Kilka dni temu w Krakowie odbyła się inauguracja projektu. Małopolska współpracuje z 27 partnerami z Polski i zagranicy, w tym 18 powiatami wśród których jest również Powiat Nowosądecki. Podczas pierwszego spotkania wszystkim partnerom projektu zostały przekazane sadzonki dębu.

Do głównych celów Projektu LIFE-IP EKOMALOPOLSKA należą:

  • pełne wdrożenie „Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla Województwa Małopolskiego” oraz mobilizacja dostępnych funduszy unijnych i krajowych, a także zasobów prywatnych na określone w planie działania priorytetowe;
  • rozwój możliwości instytucjonalnej, know-how i narzędzi, które mogą wzmocnić wdrażanie „Regionalnego Planu dla Energii i Klimatu dla Województwa Małopolskiego”, „Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030” oraz „Europejskiego Zielonego Ładu w Polsce”;
  • niskoemisyjna transformacja rynku urządzeń grzewczych i związane z tym tworzenie zielonych miejsc pracy;
  • zmiana postaw behawioralnych w celu zapewnienia szerokiego wsparcia i zaangażowania w środki ochrony klimatu;
  • transfer dobrych praktyk do innych regionów Polski i Europy.

„Regionalny Plan Działań dla Klimatu i Energii” to dokument opracowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i przyjęty uchwałą Zarządu Województwa Małopolskiego 18 lutego 2020 roku. Jego celem jest wyznaczenie działań, które przyczynią się do redukcji emisji gazów cieplarnianych, poprawy jakości powietrza oraz niskoemisyjnej transformacji Małopolski.

Fot. Maria Olszowska

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź