miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

To NIESAMOWITE! Przez lata pod mostem znajdował się schron. Mamy zdjęcia

1 7 169

Do zaskakującego odkrycia doszło podczas rozbiórki starej konstrukcji – mostu na rzece Dunajec w m. Kurów (gm. Chełmiec). Pracownicy budowlani podczas rozbiórki natrafili na… schron z czasów II wojny światowej. Obiekt znajdował się pod powierzchnią nawierzchni drogowej, przetrwał lata praktycznie nie naruszony. O znalezisku poinformowało Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Sądecczyzny.

 

Czytaj również: Sądeczanin Dariusz Popiela laureatem Nagrody POLIN 2021. “Za niesamowitą energię do działania i inspirowanie innych”

 

Podczas poszukiwań reliktów II wojny światowej natrafiliśmy na ciekawy obiekt na burzonym obecnie moście w Kurowie. Jest to schron, który przez dziesiątki lat znajdował się pod powierzchnią drogi i znajdował się na początku mostu jadąc od strony Krakowa. Ma on wymiary ok 5m. dł., 1.25 szer. 2 m. wys. i znajduje się 80 cm. pod powierzchnią.

 

 

 

 

Przypomnijmy, po wybudowaniu nowej konstrukcji za blisko 190 mln złotych trwa rozbiórka starego mostu. Powstał on w 1943 roku. Mierzy 407,6 metrów, a jego szerokość stanowi zaledwie 7,5 metra, z czego jezdnia – 6 m. Przed II wojną światową, przeprawa przez Dunajec w Kurowie była drewniana. Spłonęła w 1939 roku. Podczas okupacji, zbudowano most drogowy, który właśnie jest wyburzany. Rozbiórką zajmuje się polsko-węgierskie konsorcjum firm Banimex. Według zapowiedzi GDDKiA schron nie ulegnie rozbiórce. Będzie on dodatkową atrakcją, która powstanie w okolicach nowopowstałej platformy widokowej.

fot.: Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Sądecczyzny

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. most pisze

    a dlaczego ten most wyburzają? nie moze tam zostac na wszelki wypadek, jako zapasowy? lub jako schron;)?

Zostaw odpowiedź