miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

UWAGA! Od jutra ruch wahadłowy przy budowie nowego mostu w ciągu DK 75

1 3 347

We wtorek zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu na drodze krajowej nr 75 w rejonie budowanego mostu na Dunajcu w Kurowie k. Nowego Sącza. W pierwszym etapie zamknięty będzie pas w kierunku Krakowa, a ruch w tym miejscu zostanie poprowadzony wahadłowo.

 

Czytaj również: Burze z gradem nad Sądecczyzną. Sadownicy liczą straty

 

Jak podała w poniedziałek rzeczniczka krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Iwona Mikrut, zmiana w organizacji ruchu jest związane z tym, że wykonawca mostu przystępuje do budowy połączenia pomiędzy istniejącą dk75 a powstającym najazdem na nową przeprawę.

 

 

Tymczasowa organizacja ruchu pojawi się ok. 100 m za murem oporowym patrząc w kierunku Brzeska. Będzie tam zamknięty pas w kierunku Krakowa. Wprowadzony zostanie ruch wahadłowy. Na pozostałych odcinkach budowy ruch będzie odbywał się normalnie po dotychczasowych objazdach, dwukierunkowo.

 

 

Według zapowiedzi GDDKiA kierowców czekają w sumie cztery etapy zmian organizacji ruchu przy budowanym moście na Dunajcu w Kurowie. Łączny czas występowania utrudnień na tym odcinku dk75 wyniesie 49 dni, w tym 28 dni z ruchem wahadłowym.

Pierwszy etap zostanie wprowadzony we wtorek rano na tydzień. Nastąpi zamknięcie pasa ruchu w kierunku Krakowa, ruch będzie odbywać się wahadłowo, sterowany ręczne w godz. 6.30 -18.00, a w pozostałych godzinach sterowany sygnalizacją świetlną.

 

 

Drugi etap potrwa trzy tygodnie – przywrócony będzie ruch dwukierunkowy, po istniejącym śladzie DK75 oraz poszerzonym pasie drogi, bliżej Krakowa. W tym czasie zostaną wykonane roboty branżowe oraz chodnik od strony skarpy.

Kolejny, trzeci etap potrwa 10 dni. Zamknięty zostanie wtedy pas ruchu w kierunku Nowego Sącza. Powróci ruch wahadłowy sterowany ręcznie w godz. 6.30 -18.00, w pozostałych godzinach włączona będzie sygnalizacja świetlna.

Ostatni, czwarty etap – na 11 dni nastąpi ponowne zamknięcie pasa ruchu w kierunku Krakowa. Ruch będzie odbywać się wahadłowo i jak do tej pory ręczne sterowanie ruchem będzie odbywać się w godz. 6.30 -18.00, w pozostałych godzinach ruchem sterować będzie sygnalizacja świetlna.

Według zarządcy dróg budowa mostu w Kurowie postępuje zgodnie z harmonogramem. Obecnie zaawansowanie robót mostowych wynosi 86 proc., a drogowych ponad 66 proc.

GDDKiA planuje puszczenie ruchu po nowym moście w październiku tego roku, jeżeli tylko warunki atmosferyczne pozwolą na prowadzenie dalszych prac bez przeszkód. Pozostałe prace będą ukończone w kwietniu 2022 r.

Nowy most został zaprojektowany zgodnie z parametrami technicznymi wymaganymi dla drogi klasy GP (główna przyśpieszona). Jest położony poniżej starego mostu i dłuższy od poprzednika o 200 m. Całkowita jego długość wyniesie 602 metry, szer. 17,18 m, natomiast pylony będą wznosić się na ok. 33,5 m od poziomu terenu. Most będzie miał po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Ze względu na jego konstrukcję i lokalizację możliwa będzie dobudowa drugiej jezdni z dodatkowym mostem, kiedy zapadanie decyzja o budowie nowej trasy do Nowego Sącza tzw. “sądeczanki”.

W ramach inwestycji na odcinku 2 km zostanie zmieniony przebieg drogi krajowej nr 75: od parkingu w Tęgoborzu do skrzyżowania w Kurowie.

Wykonawcą zadania o wartości ponad 189 mln zł jest polsko-węgierskie konsorcjum firm: Banimex i Hodmezovasarhelyi Utepito Korlatolt Felelossegu.

Nowy obiekt zastąpi istniejący most w Kurowie, który został wybudowany w 1943 r. i ma 407,6 m długości. Jest zbyt wąski, ponieważ jego szerokość wynosi tylko 7,5 m, co powoduje, że jezdnia ma sześć metrów szerokości. Stan techniczny starego mostu jest zły.

źródło: PAP
fot. archiwum

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. xaxa1221 pisze

    a Sądeczanka fiu fiu….

Zostaw odpowiedź