miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

UWAGA! Przymrozi do -17°C! Jak postępować? Dziesięć zasad bezpieczeństwa

2 2 408

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie informuje, że dzisiaj od północy do jutra (środa, 8 grudnia 2020 r.) do godz. 7:00 na terenie powiatu nowosądeckiego prognozuje się temperaturę minimalną w nocy miejscami od -17°C do -15°C. Wiatr o średniej prędkości od 5 km/h do 15 km/h. Prawdopodobieństwo: 80%. Stopień zagrożenia: 1 stopień (w skali 3-stopniowej).

 

Czytaj również: Nowy Sącz: O włos od tragedii! Zawał serca przyczyną wypadku? [Zdjęcia]

 

O wszelkich zdarzeniach mających istotne znaczenie dla bezpieczeństwa ludności i podjętych działaniach proszę informować na bieżąco Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego tel. 18 414-16-21, lub po godzinie 15:30 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Nowym Sączu 18 448-69-10, 18 448-69-11.

Dziesięć zasad postępowania podczas silnych mrozów

 1. Ubieraj się ciepło, w kilka warstw odzieży tak, by łatwo było zdjąć sweter, gdy się spocisz w trakcie np. wysiłku. Załóż kalesony, nieprzewiewną kurtkę z kapturem, czapkę, szalik, rękawiczki. Załóż nieprzemakalne buty.
 2. Nie wychodź na mróz głodny. Przed wyjściem zjedz kaloryczny posiłek. Możesz zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą.
 3. Zabezpiecz skórę twarzy i rąk przed mrozem (tłustym kremem, nie należy używać nawilżającego!)
 4. Powiedz komuś (rodzinie, lub obsłudze w schronisku, pensjonacie, hotelu) dokąd idziesz. Oszacuj czas jaki ciebie nie będzie i poinformuj o tym kogoś, kto ewentualnie zgłosi twoje zaginięcie. Zimą chodzi się znacznie wolniej! W dodatku łatwiej zabłądzić: przysypane śniegiem ścieżki. I – co ważne – nie zapomnij odmeldować się po powrocie, że wróciłeś, by uniknąć niepotrzebnych alarmów.
 5. Ne należy wybierać się na zimowe wycieczki samemu. W grupie jest bezpieczniej.
 6. Nie chodź tam, gdzie jest niebezpiecznie.
 7. Nie forsuj się. Idąc w głębokim śniegu należy się zmieniać na prowadzeniu. Torowanie drogi – przecieranie szlaku – jest bardzo męczące.
 8. Kiedy popsuje się pogoda, poczujemy się zmęczeni, głodni, coś nam zacznie dolegać nie wychodźmy na zewnątrz. Z zimą nie ma żartów.
 9. Odmrożone palce można włożyć pod strumień zimnej lub letniej wody.
 10. W przypadku dużych odmrożeń należy udać się do lekarza.

ZAWSZE, w trakcie silnych mrozów, jeśli zauważysz kogoś, kto wygląda na osłabionego zainteresuj się tą osobą, sam udzielając jej pomocy lub poinformuj odpowiednie służby o zaistniałej sytuacji, dzwoniąc pod numer 112.

Opr. Rafał Kmak
fot. archiwum

Komentarze Facebook
Zobacz również
2 Komentarze
 1. miastons pisze

  portal nie wydaje ostrzeżen – minus 10st
  portal straszy po minus 17st- ledwo minus 4 st

  zawsze rzetelnie

 2. Renata Hopej pisze

  U nas w Muszynie było -15,5 stopnie. Trzeba czytać ze zrozumieniem – informacja była dla powiatu nowosądeckiego…

Zostaw odpowiedź