miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Za kilka dni most w Kurowie przejezdny

Nowy most w Kurowie będzie przejezdny prawdopodobnie na Wszystkich Świętych

4 3 847

Nowy most w Kurowie (gm. Chełmiec) w ciągu drogi krajowej DK75 Brzesko – Nowy Sącz będzie przejezdny prawdopodobnie na Wszystkich Świętych. „Taki jest plan” – powiedział w rozmowie z Radiem Kraków Tomasz Pałasiński z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 

 

Czytaj również: Dariusz Popiela wspiera uchodźców. Dostarczył pełen samochód wypełniony darami

 

Wszystko wskazuje na to, a szczególnie pogoda, że przed Wszystkimi Świętymi ruch zostanie już przełożony na nowy most – dodaje Pałasiński.

Dla kierowców będzie to oznaczało bardziej komfortowy i bezpieczny przejazd. “Nowy most jest szerszy. Posiada pasy awaryjne, wydzielone ciąg pieszo-rowerowe. Nie jest tak wąski i utrudniony przejazd, jak starym mostem. Przekrój drogi się nie zmienia, ale on jest wybudowany zgodnie z nowymi standardami. Przejazd tym mostem będzie dużo bardziej płynny” – podkreśla szef małopolskiej GDDKiA.

Budowa trwa od lipca 2019 roku. Nowa przeprawa zastąpiła starą, wybudowaną ponad 60 lat temu.

Realizacja budowy rozpoczęła się w lipcu 2019 r.na drodze krajowej nr 75. Zgodnie z planami inwestycja o wartości ponad 189 mln zł powinna być gotowa w kwietniu 2022 roku.

Nowy obiekt zastąpi istniejący zbyt wąski most, który został wybudowany w 1943 r. Zaprojektowano go zgodnie z parametrami technicznymi wymaganymi dla drogi klasy GP (główna przyśpieszona). Nowy most powstaje poniżej starego i dłuższy od poprzednika o 200 m. Całkowita jego długość wyniesie 602 metry, szer. 17,18 m, natomiast pylony wznosić będą się na ok. 33,5 m od poziomu terenu.

Most będzie miał po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Ze względu na jego konstrukcję i lokalizację możliwa będzie dobudowa drugiej jezdni z dodatkowym mostem, kiedy zapadanie decyzja o budowie nowej trasy do Nowego Sącza tzw. “sądeczanki”.

W ramach inwestycji na odcinku 2 km zmieniony zostanie przebieg drogi krajowej nr 75: od parkingu w Tęgoborzu do skrzyżowania w Kurowie.

Zgodnie z planami ruch po nowym moście o wartości ponad 189 mln zł powinien zostać puszczony w październiku tego roku. Pozostałe prace będą ukończone w kwietniu 2022 r. Na wykonawcę zadania zostało wybrane w przetargu polsko-węgierskie konsorcjum firm: Banimex i Hodmezovasarhelyi Utepito Korlatolt Felelossegu.

Nowy obiekt zastąpi istniejący most w Kurowie, który został wybudowany w 1943 r. i ma 407,6 m długości. Jest zbyt wąski, ponieważ jego szerokość wynosi tylko 7,5 m, co powoduje, że jezdnia ma sześć metrów szerokości. Stan techniczny starego mostu jest zły.

źródło: Radio Kraków
fot.: wizualizacja

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
4 Komentarze
 1. keisyr pisze

  Brawo PiS !!!
  Nowy Sącz dostaje szybsze i bezpieczniejsze połączenie z autostradą !!!

 2. Rysiek Keisyr pisze

  jakies szybsze ?! gdzie do autoatrady wsioku !? zwykłe kilkaset metrow jednopasmowej drogi z wybojami jak na heleńskim , ciekawe co zrobisz z 20-oma sekundami zaoszczędzonymi.. bo widać życie masz bardzo nudne

 3. Stach. pisze

  Palant!!!!!

 4. keisyr pisze

  szukasz do gry ? czy twoja ksywka?

Zostaw odpowiedź