miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Nawojowej – świetny start w świetlaną przyszłość!

0 2 323

Cały czas trwa rekrutacja do Technikum Weterynaryjnego, Informatycznego, Żywienia i Usług Gastronomicznych, Hodowli Koni, Architektury Krajobrazu oraz do Branżowej Szkoły I stopnia (wielozadaniowej) przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Nawojowej. Warto już dziś zapisać się, ponieważ można tam zdobyć wiele ciekawych umiejętności i tym samym zapewnić sobie wspaniały start w dorosłe życie.

 

Szczegółowe informacje znajdują się w artykule pt.: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Nawojowej zaprasza! Rekrutacja trwa [ZDJĘCIA]

 

– Od kilku lat wychowankowie naszej szkoły zdają egzaminy zawodowe na bardzo wysokim poziomie (90, 95, 100%). Jest to duży sukces, ponieważ uczniowie zaliczają ten egzamin w dwóch kwalifikacjach. Co roku odnotowujemy tak wysoki wynik, ponadto mamy dobrą bazę dydaktyczną do zajęć praktycznych oraz teoretycznych. Wykwalifikowana kadra nauczycieli jak najlepiej przygotowuje młodzież do egzaminów – powiedziała mgr inż. Anna Bartusiak, wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Nawojowej.

Na ostatniej Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w Kijanach koło Lublina oraz w Piotrowicach Małych przedstawiciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa przy ul. Podkamienne 8 w Nawojowej zdobyli dwa pierwsze miejsca i jest to ogromny sukces (w Kijanach pierwsze miejsce, natomiast w Piotrowicach Małych dwa pierwsze i jedno drugie). – Było to stricte związane z Technikiem Żywienia i Usług Gastronomicznych (technologia żywności oraz żywienie człowieka). Drugie pierwsze miejsce mamy natomiast z architektury krajobrazu oraz z produkcji roślinnej (uczennice Technikum Hodowli Koni). Zdobyliśmy główny puchar. Ta ogólnopolska olimpiada, co roku organizowana jest przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie oraz Ministerstwo i jest to jedna z najważniejszych imprez w Polsce, a za rok odbędzie się ona w naszej szkole. W czerwcu 2020 roku w Nawojowej pojawią się m.in. uczestnicy z Lubelszczyzny, Małopolski oraz z wielu innych zakątków kraju. Jest to bardzo duże wyzwanie i wyróżnienie dla nas, Uniwersytet Rolniczy wybrał właśnie naszą placówkę spośród innych i to cieszy – podkreślił mgr Michał Bulzak, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Nawojowej.

Kolejnym dużym sukcesem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Nawojowej jest zdobycie środków finansowych z Urzędu Marszałkowskiego na budowę boiska (największa dotacja ze wszystkich szkół, które starały się w powiecie nowosądeckim oraz w sąsiadujących powiatach). – Marszałek Województwa Małopolskiego wraz z zarządem postanowili wesprzeć nas w realizacji tej ważnej inwestycji, a drugą połowę otrzymaliśmy z Zarządu Powiatu Nowosądeckiego. Budowa boiska powinna rozpocząć się już za miesiąc. Będzie to wielofunkcyjne, pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej i będzie ono największe spośród wszystkich gmin ościennych. Do końca sierpnia ma być ono wykonane w 100% z odbiorem, a więc pozostało trzy miesiące na realizację tego zadania. Na terenie, gdzie istniało stare boisko ma być wybudowane całkiem nowe. Posiadamy wszelkie potrzebne pozwolenia, a więc najważniejsze jest, aby wykonana została nawierzchnia, a montaż pozostałych elementów, to kwestia dwóch czy trzech tygodni – podkreślił dyrektor szkoły Michał Bulzak.

Systematycznie poprawiane są również warunki bytowe w internacie przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Nawojowej. Ponadto dyrektor placówki zapowiada, że chciałby utworzyć dwie równoległe klasy Technikum Weterynaryjnego. – Po pierwszych tygodniach rekrutacji widać, że uczniowie są niezwykle zainteresowani zapisami do Technikum Weterynaryjnego, Informatycznego, Żywienia i Usług Gastronomicznych, Hodowli Koni, a także Architektury Krajobrazu. W Branżowej Szkole I stopnia też już są poszczególne osoby, które zaczynają interesować się tym kierunkiem i mam nadzieję, że uda się go otworzyć – zaznaczył mgr Michał Bulzak.

– Chcielibyśmy zachęcić gimnazjalistów oraz uczniów kończących szkołę podstawową do podjęcia nauki właśnie w naszej szkole. Kierunki, które funkcjonują u nas są specyficzne, inne niż wszystkie, nietypowe. W najbliższym naszym regionie nie ma takich. Np. zajęcia w Technikum Weterynarii są prowadzone przez tutejszego lekarza weterynarii, a odbywają się one także w lecznicy zwierząt. Uczniowie mają bezpośredni kontakt ze zwierzętami – dodała mgr inż. Anna Bartusiak, wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nawojowej.

 

TRWA REKRUTACJA 2019/2020 – szczegóły KLIK

 

Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Nawojowej marzy o tym, aby zajęcia z jazdy konnej były organizowane nie tylko dla Technikum Hodowli Koni, ale również i dla Technikum Weterynaryjnego (od pierwszej klasy do trzeciej). – W czwartej klasie, a w nowym systemie w piątej trzeba przygotować się do matury, a więc te klasy będą wyłączone, albo nie będą te jazdy realizowane w odpowiedniej ilości godzin. Warto zaznaczyć, że od września będziemy mieli dwa lub trzy konie, a ich zakup sfinansuje Powiat Nowosądecki. Uczestniczymy także w projekcie „modernizacja kształcenia zawodowego”. Chcemy stworzyć salę zabiegową do weterynarii (do drobnych zabiegów weterynaryjnych). Chcielibyśmy, aby w tych godzinach, kiedy nasi uczniowie przebywają na terenie placówki odbywały się zajęcia na zwierzętach żywych. Taka praktyka pozwoli im na studia wyższe zarówno weterynaryjne, jak i medyczne. Jest to najbardziej pokrewny kierunek kształcenia. Zwierzę jest podobnie zbudowane jak człowiek, jednak nie wszyscy o tym wiedzą – zauważył.

Warto również zaznaczyć, że Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Nawojowej to obiekt, gdzie bezpieczeństwo uczniów jest zapewnione na bardzo wysokim poziomie, nie odnotowuje się tam żadnych przypadków przemocy, ani nadużyć. Władze szkoły współpracują ze Strażą Graniczną i Policją. Na bieżąco nadawane są też certyfikaty i to stanowi ogromny atut, ponieważ bezpiecznie jest zarówno w internacie, jak i w szkole. – Jesteśmy takim małym miasteczkiem w Nawojowej, odgrodzonym płotem. Problemy wychowawcze rozwiązujemy systematycznie – zapewnił mgr Michał Bulzak, dyrektor szkoły.

Sale dydaktyczne wyposażone są w najnowocześniejszy sprzęt, który pozwala na naukę na najwyższym poziomie. W Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych można zdobyć trzecią kwalifikację, czyli uczniowie po ukończeniu trzeciej klasy otrzymują dyplom kelnera.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Nawojowej uczestniczy w programie „Erasmus+”. Praktyki zawodowe poza granicami naszego kraju to znakomite doświadczenie i start w lepszą przyszłość. W tym roku najzdolniejsi absolwenci Technikum Architektury Krajobrazu wyjadą do Belgii, a więc będą mieli okazję tam projektować ogrody. Początek współpracy z ogromną zagraniczną firmą, to możliwość stabilnego zatrudnienia.

Ścisła współpraca Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nawojowej zarówno z Urzędem Marszałkowskim, jak i ze Starostwem Powiatowym pozwala na ustawiczny rozwój placówki. Dyrekcja zachęca wszystkich uczniów gimnazjów i szkół podstawowych do zapisywania się. Nie czekaj, już dziś wstąp w szeregi szkoły – na pewno nie będziesz żałował swojego wyboru.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź